ترازوی طلا فروشی – اطلاعات جامع در رابطه با انواع ترازوی طلا فروشی

ترازوی طلا فروشی چیست و چه کاربردی دارد؟

طلا و فلزات گران‌بها نیاز به ترازوی طلا یا ترازو جواهرات دقیق و قابل اعتماد دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کاربردهای ترازو‌های طلا و نحوه جلوگیری از خطا هنگام توزین طلا و سایر فلزات گران‌بها، این مطلب را دنبال کنید تا بیشتر بدانید.

ترازوی طلا فروشی
ترازوی طلا فروشی

طلا یک فلز نسبتا کمیاب است که به دلیل ظاهر درخشان و ارزش بالای آن ارزشمند و گران‌بها است. چکش‌خواری آن را قادر می‌سازد تا به اشکال مختلف پیچیده‌ای درآید و کاربرد گسترده آن را در ضرب سکه و در ساخت جواهرات توضیح می‌دهد. طلا و سایر فلزات گران‌بها مانند نقره و پلاتین، به دلیل ارزش نسبتاً ثابتی که در بازارهای جهانی دارند، گزینه‌های سرمایه گذاری محبوبی هستند.
در خرید و فروش طلا توسط تاجران شمش، سازندگان جواهر، طلافروشان و خرده فروشان جواهرات به طور یکسان، خلوص طلا و وزن طلا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. وزن گرفتن دقیق طلا برای خریدار و فروشنده بسیار مهم بوده و بخش بسیار با اهمیتی از معامله فروش است.
خلوص طلا را می‌توان دقیقاً با تعیین چگالی طلا اندازه گیری کرد. دقت این اندازه گیری به دقت مقیاس جواهرات یا مقیاس طلایی که برای تعیین چگالی استفاده می‌شود بستگی دارد. ترازو های طلا فروشی یا به عبارتی همان ترازو های زرگری، برای وزن گیری طلا به کار می‌رود. در ادامه مطلب به طور اختصاصی به کاربرد های آن اشاره خواهیم کرد.

همچنین برای مشاهده اطلاعات انواع ترازوی فروشگاهی کلیک کنید.

 

کاربردهای توزین طلا از طریق ترازوهای بزرگ و ترازو های طلا فروشی

• معدن طلا و سنگ معدن طلا
قبل از انجام هرگونه استخراج، مقادیر زیادی سنگ از یک معدن بالقوه استخراج شده و به طور کامل آزمایش می‌شود. مقدار طلای موجود در سنگ تعیین می‌کند که آیا استخراج سنگ طلا از نظر مالی مقرون به صرفه است یا خیر.
این فرآیند ابتدا شامل توزین نمونه‌های بزرگ سنگ معدن طلا با استفاده از ترازوی با ظرفیت بالا است. نمونه‌های فرعی کوچک با استفاده از تکنیک‌های پالایشی مانند سنجش آتش، که نیاز به استفاده از ترازوی تحلیلی با دقت بالا یا میکروبالانس دارد، تجزیه و تحلیل می‌شوند.
• توزین شمش طلا
ترازوی طلا یا ترازو با ظرفیت بالا برای وزن کردن طلا مورد نیاز است. انجمن بازار شمش لندن (LBMA) مشخص می کند که یک “نوار تحویل خوب” شمش طلا باید 400 اونس تروی وزن داشته باشد که معادل 12.4 کیلوگرم است.
تعادل دقیق XPR با ظرفیت بالا METTLER TOLEDO به معامله گران کمک می‌کند تا الزامات شیوه‌های معاملاتی خوب LBMA را برای شمش طلا برآورده کنند. عملکرد های داخلی تضمین کیفیت نتایج دقیق را تضمین می‌کند، در حالی که حفاظت از اضافه بار از سلول توزین با عملکرد بالا محافظت می‌کند.
نتایج توزین را می‌توان در ترازو ذخیره کرد یا به رایانه شخصی یا USB منتقل کرد تا از قابلیت ردیابی اطمینان حاصل شود. با کیت مخصوص توزین شمش، شمش‌های طلای سنگین را می‌توان به راحتی بارگیری و تخلیه کرد. در بخش جواهرات، دقت لازم برای توزین سنگ ها و فلزات قیمتی تنها با استفاده از ترازوی توزین مخصوص طلاسازان به دست می آید.
دقت در نتیجه نهایی که تنها یک ترازو دیجیتالی برای جواهرات طلا می‌تواند به دست آورد برای طبقه بندی و تخمین ارزش سنگ‌ها و همچنین برای طراحی جواهرات ضروری است.

همچنین برای مشاهده اطلاعات انواع باسکول جاده ای کلیک کنید.

 

• الماس، سنگ‌های قیمتی، طلا و نقره
این‌ها برخی از فلزات و سنگ‌های گرانب‌ها هستند که می‌توانند با ترازوی دقیق مخصوص طلا فروشان و طلا سازان، به طور خاص برای پاسخگویی به نیازهای جواهرسازان، وزن شوند. ترازوهای طلا فروشی برای جواهرات طلا قادر به وزن کردن بارهایی است که از چند گرم تا 1.5 کیلوگرم متغیر است و بین 14 واحد اندازه گیری مختلف از جمله قیراط انتخاب می‌شود. این ترازو ها همچنین می‌توانند درصد وزن را محاسبه کرده و کیفیت و ثبات بالا را تضمین کنند.

 

ترازوی طلا فروشی
ترازو طلا فروشی

انواع ترازو های طلا فروشی

ترازوی طلا فروشی در دو نوع مختلف وجود دارد و بر اساس نوع واحد صنفی نوع آن متفاوت خواهد بود.
• ترازوی زرگری جیبی
• ترازوی زرگری دیجیتالی
امروزه ترازو‌ هایی برای اندازه گیری وزن طلا ساخته شده اند که ویژگی‌های یک ترازو دقیق سنتی را تغییر داده اند تا آن را با نیاز های خاص بخش جواهرات تطبیق دهند، ترازو طلا فروشی حرفه‌ای‌دستگاه کاملی است که به طلافروشان اجازه می‌دهد کار خود را با بالاترین سطح و به طور حرفه ای انجام دهند.

 

ترازوی طلا فروشی
ترازوی طلا فروشی

همچنین برای مشاهده و کسب اطلاعات قیمت انواع باسکول دامکش کلیک کنید.

 

یکی از نکات بسیار با اهمیت در استفاده از ترازو های زرگری، کالیبره کردن آن است. برای به دست آوردن وزن دقیق طلا می بایست ابتدا ترازو کالیبره شود. منظور از کالیبره کردن ترازو این است که ترازو را با استفاده از وزنه های مناسب و استاندارد تنظیم شود. از طریق این کار خطایاندازه گیری به حداقل کاهش می یابد.

 

منبع: تیم محتوای گروه صنعتی اعتماد