انواع باسکول لاشه کش و هرچه لازم است درباره آن‌ها بدانید

باسکول که وظیفه توزین مواد بالای 70 کیلوگرم را برعهده دارد، در صنایع بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. صنایع دامداری و پرورش حیوانات یکی از بخش‌هایی است که از انواع باسکول در کاربردهای مختلف بهره می‌برد. با پیشرفت تکنولوژی و فناوری ساخت این تجهیزات، برای کاربردهای مختلف باسکول‌های ویژه و مناسبی طراحی می‌شود تا دقت اندازه‌گیری و انجام آن در شرایط بهتری انجام گیرد. در این مقاله از سایت گروه صنعتی اعتماد، تولیدکننده و عرضه‌کننده انواع باسکول و ترازو، به نوعی خاص از باسکول یعنی انواع باسکول لاشه کش خواهیم پرداخت.

باسکول لاشه کش

همان‌طور که گفتیم دامداری‌ها در خرید و فروش مواد و فرآورده‌های مختلف، توزین حیوانات، جابه‌جایی و تغذیه دام‌ها، فروش گوشت و سایر محصولات دامی از انواع متنوعی باسکول بهره می‌برند. باسکول دامکش، باسکول جاده‌ای، باسکول سنگی، باسکول فرغونی و .. از نمونه‌های ابزار توزین مورد استفاده در این صنعت هستند. اکثر باسکول‌ها سیستمی صفحه‌ای دارند یعنی جسم مورد نظر روی صفحه‌ای قرار می‌گیرد و وزن آن مشخص می‌شود. اما لاشه‌های گوسفندی یا لاشه هر حیوان دیگری بهتر است به شکل آویز توزین شود تا دقت اندازه‌گیری زیاد شود.

برای این منظور تولیدکنندگان باسکول، ابزاری متفاوت را طراحی کردند که در جهت توزین همین لاشه‌ها فعالیت می‌کند. هم قرار دادن و برداشتن لاشه روی باسکول مخصوص بسیار راحت‌تر از گذشته است. و هم با توجه به مقیاس حوزه مورد نظر امکان تغییر ساختار وجود دارد. در ادامه انواع باسکول لاشه کش را معرفی خواهیم کرد.

انواع باسکول لاشه کش

با وجود اختصاری بودن این باسکول‌ها تنها برای یک کار یعنی توزین لاشه حیوانات، اما باز هم انواع مختلفی از آن‌ها در بازار وجود دارد. به غیر موارد زیر، دسته‌بندی‌ای بر اساس ظرفیت هم می‌تواند باعث ایجاد تمایز شود که مثلا در پرورش گوسفند و گاو این تفاوت مورد توجه خواهد بود. گروه صنعتی اعتماد از اصلی‌ترین تولیدکنندگان این سازه پرکاربرد در ایران می‌باشد.

باسکول لاشه کش چرخدار

این باسکول از لحاظ ساختاری و ظاهری شبیه به باسکول میدانی و چرخدار می‌باشد که از چهار چرخ، بخش توزین، دستگیره و سیستم دیجیتالی  و نمایشگر تشکیل می‌شود. با این تفاوت که بخش توزین این باسکول به شکل قابی مستحکم است که قلاب‌هایی در بخش بالای آن قرار دارد. برای وزن‌کشی، لاشه‌ها به این قلاب‌ها آویزان‌شده و وزنشان در نمایشگر موجود مشخص می‌گردد. این نوع باسکول لاشه کش در قصابی‌های بزرگ، دامداری‌های کوچک و متوسط و برخی کشتارگاه‌ها می‌تواند بسیار پرکاربرد باشد.

باسکول لاشه کش ثابت

این نوع باسکول کش سیستم مشابه باسکول چرخدار دارد با این تفاوت که ثابت است و امکان جابه‌جایی آن در دامداری و کشتارگاه وجود ندارد. قاب و قلاب‌های موجود می‌تواند در ساختارها و با اشکال مختلفی به تولید برسند. باسکول لاشه‌کش ثابت بیشتر برای قصابی‌ها که فضای کوچک‌تری دارند، می‌تواند کاربردی باشد. ظرفیت باسکول نیز به ساختار، تعداد قلاب، سیستم الکتریکی و نوع لودسل و… بستگی دارد.

باسکول لاشه کش ریلی

این مدل برای کشتارگاه‌های بزرگ و مکان‌هایی که مقیاس کاری آن‌ها زیاد است مناسب می‌باشد. در این مدل قلاب‌هایی که مخصوص آویزان کردن لاشه‌ها هستند به جای تکی به شکل گروهی کنار هم قرار می‌گیرند. همان‌طور که از اسم این باسکول هم مشخص است این مجموعه قلاب‌ها امکان جابه‌جایی توسط ریل‌های موجود در فضا را دارند. مزیت آن‌ها هم همین است، کافیست در مکان مشخص لاشه‌های را به آن آویزان کنید تا عمل توزین و جابه‌جایی توسط این ریل‌های صورت گیرد.

امکانات مهم در انواع باسکول لاشه کش

توزین لاشه‌ها با سیستم دیجیتال و یک یا چند قلاب قابل انجام و بین انواع باسکول لاشه کش مشترک است. اما این امکانات و تجهیزات جانبی هستند که برتری یک نوع باسکول را تعیین می‌کند. مواردی از این خدمات را در ادامه مشاهده می‌کنید:

1- امکان محاسبه قیمت و شمارش

اگر باسکول لاشه کش شما قادر باشد، تعداد لاشه‌ها، وزن‌ آن‌ها و قیمت هر لاشه و مجموع فروش شما را محاسبه کند، در فرآیند کسب‌وکار سرعت بالاتری را ایجاد خواهد کرد و سیستمی بودن این کار نیز به افزایش دقت منجر خواهد شد. اگر این قابلیت در باسکول نباشد، معمولا به یک اپراتور نیاز است تا وزن‌های مشخص‌شده را یادداشت یا وارد سیستم کند و به صورت جداگانه قیمت و سایر موارد مشخص شود. در کشتارگاه‌های بزرگ و مراکز صنعتی این قابلیت باسکول بسیار کاربردی خواهد بود.

2- امکان تغییر و افزایش تعداد قلاب‌ها

اگر ظرفیت باسکول و ساختار تولیدی آن به شکلی باشد که امکان زیاد کردن قلاب‌های توزین لاشه وجود داشته‌باشد، برای کسب‌وکارها آپشن مناسبی خواهد بود. مخصوصا در شرایطی که فروش بالا می‌رود و احتیاج است سرعت کار زیاد شود، یا در فروش‌های عمده‌تر. این قابلیت امکان استفاده حداکثری از ظرفیت باسکول را نیز مهیا می‌کند.

3- داشتن محافظ برای نمایشگر

نمایشگر باسکول، مخصوصا در انواع ثابت و چرخدار در موقعیت‌های مختلفی ممکن است آسیب ببیند و هزینه‌های چه بسا هنگفتی را ایجاد کند. وجود محافظ برای این بخش از سیستم دیجیتالی موضوع بسیار مهمی قلمداد می‌شود.

قیمت انواع باسکول لاشه کش

تا اینجای مقاله با انوع باسکول لاشه کش، کاربردها و امکانات هر نوع به طور کلی آشنا شدید و احتمالا می‌توانید تشخیص دهید که قیمت چه سیستمی بالاتر است. جدا از نوع باسکول اما موارد متعددی هستند که روی قیمت نهایی باسکول لاشه کش تاثیرگذاراند.

برند سازنده، کیفیت تولیدی، جنس و مواد تشکیل‌دهنده باسکول، ساختار آن، نوع چرخ‌ها یا ریل‌ها، نوع سیستم دیجیتال، ظرفیت و تعداد لودسل‌ها، نوع نمایشگر و سیستم دیجیتال، گارانتی، خدمات پس از فروش، امکانات جانبی و … همگی در تولید و فروش موثر هستند.  بهتر است جدا  از مقایسه قیمت‌ها، همیشه به دنبال ارزان بودن باسکول نباشید چرا که از قدیم گفتن هیچ ارزونی‌ای بی حکمت نیست. با توجه به اهمیت سلامت و دقت این ابزار در صنعت و بحث فروش، بهتر است کیفیت اولویت بالاتری نسبت به قیمت داشته‌باشد.

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت گروه صنعتی اعتماد در رابطه‌ با انواع باسکول لاشه کش و نکاتی که حین خریدش باید توجه شود صحبت کردیم. انتخاب باسکول لاشه کش به نوع کسب‌وکار شما و ظرفیت و دقت مورد نیازتان بستگی دارد اما آشنایی با انواع مختلف این باسکول‌ها در انتخاب بهتر و دقیق‌تر به شما کمک ویژه‌ای خواهد کرد.