آشنایی با انواع لودسل و کاربرد آن‌ها در باسکول و ترازو

باسکول و ترازو ابزارهای صعتی و پرکاربرد هستند که وظیفه توزین اقلام با جرم‌های مختلف مختلف  را به عهده دارد. باکسول برای اجسام سنگین و ترازو برای موارد سبک‌تر استفاده می‌شود. در گذشته این وسایل عملکردی دستی و مکانیکی داشتند اما با پیشرفت فناوری و تکنولوژی ساخت در حال حاضر می‌توان گفت اکثریت باسکول‌ها و ترازوها دیجیتالی طراحی و تولید می‌شوند. در این مقاله از سایت گروه صنعتی اعتماد، تولیدکننده انواع باسکول و ترازو به یکی از مهم‌ترین اجزای این توزین‌کننده‌های دیجیتال یعنی انواع لودسل خواهیم پرداخت و کاربردهای آن را معرفی خواهیم کرد.

برای آشنایی با انواع باسکول کلیک کنید.

لودسل چیست؟

در معنای لغوی این کلمه به وزن سنج یا حسگر بار اطلاق می‌شود. به طور کلی این تجهیزات صنعتی به شکلی طراحی می‌شوند که قادر باشند نیروی وارده به خود را به سیگنالی الکتریکی تبدیل کنند. این نیرو با توجه به ساختار وسیله توزین می‌تواند انواع مختلفی داشته‌باشد. به این ترتیب می‌توان لودسل را یک مبدل هم فرض کرد که انواع نیروی کششی، خمشی، فشاری یا پیچشی را به سیگنال‌های الکتریکی استاندارد بدل می‌کند.

لودسل‌ها انواع بسیار متفاوتی دارند چرا که باسکول‌ها نیز به واسطه کاربرد بسیار گسترده با ساختارها و تکنولوژی‌های متنوع و با ظرفیت‌های مختلفی به تولید می‌رسند. در نتیجه برای هر کدام لودسلی متفاوت  و مخصوص به خود مورد نیاز خواهد بود.

انواع لودسل

انواع لودسل در باسکول

لودسل‌ها را با توجه به ساختار، تعداد پایه، دقت، عملکرد و ظرفیت می‌توان دسته‌بندی کرد. در ادامه مهم‌ترین انواع انواع لودسل و کاربرد هر کدام را بررسی خواهیم کرد:

1- لودسل Single point

این لودسل در ایران با نام تک پایه به فروش می‌رسد. لودسل تک پایه قادر است اعمال نیرو را در یک نقطه اندازه‌گیری کند. سیستم این لودسل‌ها معمولا فشاری می‌باشد و از نظر ظرفیت نهایتا تا یک تن را می‌توانند اندازه‌گیری کنند. در بسیاری از ترازوها مخصوصا ترازو فروشگاهی، ترازوهای پزشکی، پستی، انواع نوار نقاله و ماشین آلات پرکن و بسته‌بندی از این مدل استفاده می‌شود. به طور کلی این وسیله در صنعت توزین بسیار پر کاربرد است.

2- لودسل‌های Shear beam

لودسل‌های خمشی معمولا به شکل چندتایی مورد استفاده قرار می‌گیرند و توسط نیروهای خمشی سیگنال الکتریکی ایجاد می‌شود. در ساخت باسکول‌های کفه‌ای، باسکولت‌ها و ابزارهای توزین و لاشه‌کش‌ها از انواع خمشی بهره برده‌می‌شود.

3- لودسل خمشی دو طرفه

کاربرد این لودسل‌ها در توزین مخازن، توزین سیلو و هم‌چنین وزن‌کشی باسکول‌ها می‌باشد.

4- انواع لودسل فشاری:

انواع لودسل سیلندری هم به آن‌ها گفته‌می‌شود. این مدل ساختاری خطی مانند دارد و به واسطه نیروی فشاری تغییر شکل در آن‌ها ایجاد خواهد شد. باسکول‌های جاده‌ای توسط این لودسل‌ها عمل توزین وسایل نقلیه سنگین را انجام می‌دهند.

5- لودسل کششی:

این مدل ظاهری شبیه به حرف s انگلیسی دارد. بعد از اعمال نیروی کششی و تغیرات طولی اندازه‌گیری ممکن می‌شود. معمولا یک طرف این سیستم ثابت است و نیرو از سمت دیگر وارد می‌شود. در باسکول‌های آویز می‌توان این مدل را مشاهده نمود.

6- لودسل باسکولی:

در این مدل فشار وارده به شکل ستونی خواهد بود. در توزین مخازن، سیلو و مدل‌های دیگر باسکول می‌توان از آن بهره بود.

7- انواع لودسل خاص:

با توجه به کاربرد و ساختار وسیله توزین  می‌توان بخش‌های مختلف لودسل را تغییر داد. به این صورت برای اهدافی مشخص، موارد خاصی مانند لودسل تخمین بار سیم و کابل، سنسور گشتاور، سنسور دو محور x,y، صفحات توزین تولید می‌شود.

انواع لودسل

تیپ‌بندی انواع لودسل در باسکول

لودسل به 4 تیپ کلی تقسیم می‌شود که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

1- هیدرولیک

انواع لودسل هیدرولیک با استفاده از یک مایع مثل آب و معمولا روغن فعالیت می‌کنند. وقتی این نوع ابزار روی سکوی بارگذاری جای گیرد، یک پیستون به مایع اطرافش فشار وارد می‌کند و این تغییر فشار تناسبی را با نیرو یا وزن اعمال‌شده اعلام خواهد داشت. اگر دستگاه به درستی کالیبره باشد، با این تغییر فشار، وزن با دقت خوبی اندازه‌گیری خواهد شد.

2- پنوماتیک

در این مدل از انواع لودسل به جای مایع از هوا و فشار آن در راستای توزین بهره می‌برند. لودسل پنوماتیکی متشکل از دیافراگمی الاستیک (تغییر شکل داده و سپس به حالت اولیه باز می‌گردد) است که به سطح سکوی بارگیری متصل خواهد بود. تغییر فشار ناشی از اعمال نیرو مشخص‌کننده وزن ماده روی سکو است.

3- خازنی

در این مدل لودسل مانند صفحات خازن، دو صفحه موازی و مسطح روی به روی هم قرار می‌گیرند. وقتی باری روی صفحه توزین قرار گیرد، ظرفیت این خازن و صفحات تغییر خواهد کرد. این تغییر ظرفیت نسبتی با وزن بار دارد و با اندازه‌گیری آن جرم مشخص خواهد شد.

4- استرین گیج

انواع لودسل استرین گیج محبوب‌ترین و پرکاربردترین هستند و معمولا از یک هسته فلزی که از جنس آلیاژ خالص است و تعدادی  strain gauge  تشکیل می‌شود. این strain gauge  مجموعه‌ای از مقاومت‌های الکتریکی است که با وارد شدن نیرو به آن شکلش تغییر می‌کند و پس از حذف نیرو بار دیگر به شکل اولیه‌اش باز می‌گردد. یکی از مواردی که سطح کیفیت لودسل را مشخص می‌کند همین حالت الاستیک و برگشت‌پذیری این ماده است چرا که بر دقت باسکول تاثیر مستقیم دارد. چیزی که ملاک توزین است در این بخش مقاومت الکتریکی سیم‌ها در حین این تغییر شکل می‌باشد.

تفاوت انواع لودسل 4 سیم و 6 سیم

انواع 4 سیم وزن‌کشی را با تغییر حرارت بررسی می‌کند. لودسل‌های 6 سیم اما توزین را با نشان‌دهنده و جعبه تقسیم ممکن می‌سازند. و بر اساس جبران افت ولتاژ روی کابل بین جی باکس و نمایشگر فعالیت خود را انجام می‌دهند. مدل مدار و سیم‌های این دو لودسل با هم متفاوت است.

دقت اندازه‌گیری در لودسل‌های 6 سیم بیشتر است و برای موارد حساس‌تر از این مدل استفاده می‌شود. چرا که در انواع لودسل 6 سیم طول کابل‌های موجود بر اثر حرارت کم و زیاد نمی‌شود. که نسبت به انواع 4 سیم باعث برتری خواهد بود.

انواع لودسل

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت گروه صنعتی اعتماد در رابطه با یکی از مهم‌ترین اجزای باسکول و ترازوهای دیجیتال صحبت کردیم. لودسل‌ها به واسطه نیاز و کاربرد زیاد در انواع مختلف با شرایط، تکنولوژی و سیستم‌های متنوعی تولید، عرضه و استفاده می‌شوند. هرچه کیفیت ساخت و مواد اولیه در انواع لودسل بهتر باشد و تولید آن با تکتولوژی دقیق‌تری انجام گیرد، دقت نهایی آن حین وزن‌کشی بیشتر خواهد بود و میزان خطا کاهش مشخصی خواهد داشت.