باسکول صنعتی و توضیحاتی در رابطه با انواع و کاربردهای آن

باسکول وسیله‌­ای است که برای وزن­‌کشی اجسام سنگین به کار می‌رود. از  باسکول‌­ صنعتی در انواع صنایع مختلف استفاده می­‌شود. و این ابزار کمک بزرگی به روند توزین در این صنایع کرده­‌است. از این وسیله طی مدت سال­‌های طولانی، از گذشته تا به امروز استفاده می­‌شود. با پیشرفت علم، مدل‌­های جدیدتری از باسکول، با دقت و ظرفیت بیشتر پا به میدان گذاشتند و در حال حاضر این باسکول‌­ها با کاربرد­های گسترده‌­ای در اختیار انسان قرار گرفته‌­اند. در این مطلب از سایت گروه صنعتی اعتماد به صورت اجمالی در مورد باسکول­ صنعتی توضیحاتی ارائه می­‌دهیم تا در صورت نیاز به خرید و انتخاب بین انواع آن آگاهی نسبتا مناسبی داشته‌باشید.

باسکول صنعتی و کاربردهای آن

همان طور که پیش­تر گفته‌شد باسکول­‌ها ابزار بسیار کارآمدی هستند. با توجه به انواع مختلف باسکول‌­ها، که ویژگی­‌های منحصر به فرد خود را دارند، هر صنعت با توجه به دقت و ظرفیت مورد نیاز خود از باسکول متفاوتی بهره‌­گیری می­‌کند. باسکول صنعتی به طیف گسترده­‌ای از باسکول­‌ها اطلاق می‌­شود. هر کدام از این باسکول­‌ها ساختار متفاوتی دارند که در کاربرد آن­‌ها تاثیرگذار است.

چند گروه اصلی باسکول شامل باسکول صنعتی آویز، باسکول صنعتی ثابت، باسکول صنعتی متحرک، و باسکول‌های قابل نصب در زمین است که این گروه‌­ها دارای گزینه‌­های مختلفی می‌باشند. دسته‌بندی دیگر شامل مواردی مانند باسکول­‌های دیجیتال و مکانیکی، باسکول متحرک و ثابت، باسکول تک لودسل و چند لودسل، باسکول آویز و باسکول تخت و باسکول دامکش و غیره می‌شود.

از آن­جایی که باسکول صنعتی مصارف صنعتی و فروشگاهی دارد و اندازه‌گیری دقیق محصولات در صنعت و فروشگاه پراهمیت می­باشد، این باسکول­ها به نسبت کار دارای دقت بالایی هستند. این دقت در باسکول‌های دیجیتال بیشتر وجود دارد و در ضمن سرعت و روش‌ هم به حالت ایده آل نزدیک‌تر است. باسکول­های صنعتی یا فروشگاهی معمولا ضد آب هستند و در کسب و کارهای مرتبط با شیلات هم کاربرد فراوانی دارند. برخی از باسکول­های صنعتی مجهز به چاپگر برای ثبت اطلاعات می‌باشند. از باسکول صنعتی در صنایع غذایی، شیلات، پرورش دام، فروشگاه­ها و انبارها استفاده می­شود.

تولیدکننده باسکول

ساختار باسکول‌های صنعتی

جدا از باسکول­‌های آویز که ساختار مخصوص خود را دارند، باسکول­‌های ثابت و متحرک صنعتی دارای یک سینی یا همان صفحه  توزین هستند که مجهز به یک یا چند حسگر وزن می­‌باشد. انواع دیجیتالی دارای یک نمایشگر نیز می‌باشند که رقم وزن اجسام و محسابتان مورد نیاز در آن به نمایش گذاشته‌می‌شود. برخی از باسکو‌ل‌­های صنعتی دارای علمک یا ستون­ هستند و برخی دیگر فاقد ستون هستند. در واقع ستون محل قرارگیری نمایشگر باسکول است. این علمک ممکن است به باسکول متصل باشد یا ممکن است بتوان آن را در فاصله­‌ی چند متری قرار داد. نمایشگر باسکول­‌ها معمولا از نوع LEDیا  LCDمی­‌باشد.

انتخاب باسکول صنعتی

باسکول صنعتی از لوازم مورد نیاز بسیاری از کسب و کارها و صنایع می‌­باشد. در هنگام خرید این وسیله باید به چند گزینه توجه کنید. اولین نکته­‌ای که در هنگام خرید باسکول باید به آن توجه کنید، هدف از خرید این وسیله است. باید بدانید که مواد مورد نظر شما در چه طیف وزنی قرار می­‌گیرند تا بتوانید باسکولی با دقت و ظرفیت مناسب تهیه کنید. بازه ورنی کافی نیست و علاوه بر آن باید حجم مواد را در نظر بگیرید. زیرا با توجه به حجم حدودی محصول می‌­توانید باسکولی با صفحه­ و ساختار و بدنه مناسب را تهیه کنید. اگر اجسام شما سبک ولی خیلی حجیم باشند مشخصا نوع وسیله توزین باید متفاوت باشد.

علاوه بر ویژگی­‌های ذکرشده باید به امکانات و فضای قرار گرفتن باسکول هم توجه کنید. برای مثال می­‌توانید در فضاهای محدود از باسکول کفی استفاده نمایید که بر روی زمین قرار می­‌گیرد و دارای صفحه‌­ای برای وزن ­کشی اجسام می‌­باشد. باسکول ­های صنعتی بدنه­‌ای از جنس فلز دارند و در برابر ضربه مقاوم هستند و دوام و استحکام بدنه‌­ی آن­‌ها بالا است. اما با این حال باید شرایط مناسب را برای نگهداری از باسکول صنعتی فراهم کنید. باسکول‌هایی که در محیط‌های آزاد هستند باید مقاومت بیشتری در برابر عوامل محیطی داشته‌باشند. شما لازم است باسکول را در فضایی قرار دهید تا استفاده از آن و حمل مواد و خارج کردن آن‌ها از روی باسکول با مشکلی مواجه نشود.

توجه به برند

 نکته­‌ی دیگر توجه به برندی است که از آن خرید می‌­کنید، برندهای مختلف در سبک ساخت، مواد اولیه و کیفیت می‌توانند با هم متفاوت عمل کنند. که قیمت نهایی باسکول نیز طبق شرایط تغییر پیدا خواهد کرد. در کنار کیفیت اولیه مناسب، با توجه به استفاده مداوم و زیاد از باسکول احتمال آسیب دیدن آن و نیاز به تعمیرش زیاد است. پس با توجه به این موضوع بهتر است حین خرید برندی را انتخاب کنید که گارانتی و خدمات پس از فروش مناسبی را به شما ارائه می‌کند و به همین واسطه در آینده مشکلات شما به حداقل می‌رسد.

باسکول صنعتی

قیمت باسکول صنعتی

گزینه­‌های زیادی در تعیین قیمت باسکول نقش دارند. برای مثال نوع برند، ایرانی یا خارجی بودن دستگاه، ظرفیت و دقت، قابلیت‌ها و امکانات، نوع نمایشگر و جنس بدنه از مواردی هستند که می‌توانند بر قیمت­‌گذاری باسکول تاثیرگذار باشند.

البته باید به این نکته توجه کنید که معیار اصلی برای خرید باسکول صنعتی، نباید قیمت آن باشد؛ زیرا طبیعتا دستگاهی که با قیمت پایین­تری عرضه می‌­شود. از کیفیت و کارکرد پایین­‌تری نیز برخوردار است. پس پیشنهاد می‌­کنیم که معیارهای اصلی شما در هنگام خرید یک باسکول، کیفیت، دقت و مقاومت بدنه باشد. البته اگر نیازی به شرایط خیلی ویژه‌ای ندارید و حساسیت صنعت و حوزه کاری شما پایین است، مشخصا خرید باسکول‌های گران و خیلی پیشرفته هم منطقی نخواهد بود.

جمع بندی

در این مقاله از سایت گروه صنعتی اعتماد به باسکول­ صنعتی، انواع مختلف آن و کاربردش در صنایع مختلف پرداختیم. امروزه در بسیاری از صنایع از این وسیله استفاده می‌­شود و حتی در لیست اقلام ضروری برای راه ­اندازی یک کسب و کار صنعتی قرار می­‌گیرد. این ابزار کارآمد، می‌تواند در صنایع و فروشگاه‌­ها به­ کار گرفته‌­شوند و موجب راحت­‌تر شدن چرخه­‌ی فعالیت اصناف باشند. با این حال، شما باید در هنگام خرید باسکول، به نکات ذکرشده در این مقاله توجه کنید تا بتوانید با اطمینان، خرید خوبی داشته‌­باشید.