نکات خرید ترازوی دست دوم

ترازو وسیله‌ی پرکاربردی است که انواع مختلف آن در حوزه‌های متنوعی استفاده می‌شود. همه ما به نوعی به ترازو احتیاج پیدا می‌کنیم. صاحبان مشاغل با توجه به شغلشان و افراد معمولی برای دانستن وزن خود یا اجسام دور و ورشان. این وسیله سبب ایجاد سهولت در فعالیت‌های مختلف شده‌است و روندبسیاری از صنایع و حتی فعالیت‌های روزانه به این وسیله وابسته است. با توجه به شرایط اقتصادی این روزها شاید برای همه خرید ترازوی نو مقدور نباشد بنابراین خرید ترازوی دست دوم راه‌حلی مناسب است.

برای آشنایی با انواع ترازو کلیک کنید.

ترازوی دست دوم بخریم یا نخریم؟

همان‌طور که اشاره شد ترازوها با توجه به کاربردشان مدل‌ها و انواع مختلف دارند. برای مثال ترازوی فروشگاهی، طلافروشی، آزمایشگاهی، ترازوی پایه‌دار، آشپزخانه‌ای و ترازوی زیر پایی برای وزن‌کشی انسان از انواع پرکاربرد ترازو می‌باشند. ترازوها در گذشته عقربه‌ای بودند اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی دیجیتالی شده‌اند و دقت آن‌ها هم بالاتر رفته‌است. از آنجا که به هنگام وزن‌کشی ما با اعداد و ارقام سر و کار داریم و سنجش ما یک سنجش کمی است باید عدد به دست‌آمده دقیق باشد. یعنی وزن حقیقی شیء یا فرد را به ما نشان بدهد. در نتیجه هنگام خرید ترازوی دست دوم اولین نکته مهم این است که ترازو سالم باشد و دقت مناسبی را به ما ارائه کند.

لازم به ذکر است خرید یک سری از ترازوها به صورت دست دوم معمولا توصیه نمی‌شود و بهتر است به صورت نو از فروشگاه‌ها و برندهای معتبر خریداری شود. برای مثال ترازوهای طلافروشی و آزمایشگاهی که در اصنافی مورد استفاده قرار می‌گیرند که دقت کار در آن‌ها بسیار حائز اهمیت است و کوچک‌ترین خطایی در اندازه‌گیری وزن می‌تواند به کل، نتیجه کار را تغییر دهد.

اما اگر ما کار فروشگاهی داریم و برای آن نیاز به ترازو داریم مثلا برای وزن کردن میوه‌ها یا اقلام غذایی یا مثلا برای استفاده شخصی و وزن‌کشی خودمان به ترازوی زیرپایی نیاز داریم، در این موارد می‌توان با توجه به سالم بودن ترازو به راحتی آن را به صورت دست دوم خریداری کنیم چون این نوع ترازوها در صورت بروز خطای کوچک مشکل حادی ایجاد نخواهند کرد. البته که دقت در این زمینه هم اهمیت دارد و سیستم توزین ترازو باید سالم باشد.

نکات خرید ترازو دست دوم

ما وقتی ترازو را به صورت دست دوم خریداری می‌کنیم از یک سری امتیازها محروم می‌شویم. مثلا ترازوی خریداری‌شده ما از طرف شرکت سازنده گارانتی یا خدمات پس از فروش ندارد. بنابراین با توجه به این نکات باید بیش از حالت عادی به سلامت ترازو توجه کنیم. ضروری است که هنگام خرید ترازوی دست دوم از یک فرد متخصص و آگاه کمک بگیریم تا ترازو را اعتبار سنجی کند. در این فرایند سیستم الکترونیکی و مکانیکی ترازو باید حتما بررسی شود.کالیبراسیون ترازوی دست دوم حتما باید چک شود و کارکرد امکانات جانبی مورد بررسی قرار گیرد.

یک راه برای اعتبار سنجی ترازوی دست دوم این است که ما از یک سری اقلام که وزنشان در بازه وزن‌کشی ترازو هست استفاده کنیم. نکته مهم این است که وزن این اقلام را به صورت دقیق از قبل بدانیم سپس آن‌ها را جدا جدا روی ترازو بگذاریم و ببینیم وزن درستشان را به ما نشان می‌دهد یا نه.

نکته مهم بعدی این است که حتما باید ساختار ترازو و این که آیا نوع ترازویی که می‌خریم با انتظاری که از آن داریم تطابقت دارد یا نه توجه داشته‌باشیم. باید ترازوی مناسب با شغل و اهداف خود را خریداری کنیم تا همان بازدهی که می‌خواهیم به ما بدهد.

در خرید ترازوی دست دوم فقط به دنبال قیمت پایین نباشید چون ممکن است برخی ترازوهای دست دوم که نسبت به ترازوهای نو خیلی اختلاف قیمت دارند مشکلی اساسی داشته‌باشند و باید به آن‌ها شک کرد. حتما دقت داشته‌باشیم که ترازوی دست دوم قیمت معقولی داشته‌باشد.

ترازوی دست دوم

ترازو را از کجا بخریم؟

ما می‌دانیم ترازوی دست دوم توسط فرد یا افرادی در گذشته استفاده شده‌است. همین موضوع حساسیت ما را هنگام خرید بالا می‌برد. چون ما نمی‌دانیم صاحب قبلی ترازو به درستی از آن استفاده کرده‌است؟، مراقبت‌های لازم را از ترازو داشته‌است؟ حتی مدتی که ترازو مورد استفاده قرار گرفته‌است بسیار با اهمیت می‌باشد. ممکن است از عمر مفید یک ترازو خیلی نمانده باشد پس ما باید مطمئن شویم ترازو خیلی قدیمی و کهنه نباشد.

بنابراین بهتر است ترازوی دست دوم را از مکان‌ها و فروشگاه‌های معتبر خریداری کنیم. یا از افرادی بخریم که آن‌ها می‌شناسیم و به آن‌ها اعتماد داریم. یعنی بهتر است که خریدمان را از مغازه یا فروشگاهی مشخص انجام شود که به ما تضمین بدهند و امکان مرجوعی یا پیگیری وجود داشته‌باشد. نه افرادی که در فروشگاه‌های آنلاین آگهی می‌کنند و ما بعد از خرید به آن‌ها دسترسی نداریم و عملا امکان پیگیری برای ما از بین برود.

برای آشنایی کامل با ترازو فروشگاهی کلیک کنید.

موارد تاثیرگذار در قیمت ترازو دست دوم

تاثیرگذارترین مورد در قیمت ترازوی دست دوم برند آن ترازو می‌باشد. هرچقدر برند ترازویی که برای فروش گذاشته‌شده با اعتبارتر و بهتر باشد طبیعتا کسی که آن را برای اولین بار خریده‌است قیمت بالاتری پرداخت‌کرده پس هنگام فروش هم به نسبت همان مبلغ روی ترازو قیمت می‌گذارد.

مورد بعدی استهلاک ترازو می‌باشد. یعنی همان فرسایش و سالخوردگی که در اثر گذر زمان به وجود می‌آید و گریزناپذیر است. بهتر است ترازویی را انتخاب کنیم که مدت زمان زیادی از خرید دست اول و استفاده از آن نگذشته باشد. چون حتی در صورت مراقبت درست، اگر طولانی مدت مورد استفاده قرار گرفته‌باشد شامل فرسودگی می‌شود که بازدهی نهایی را پایین می‌آورد.

همچنین اگر شما ترازوی دست دوم را از فروشگاه‌ها و با تضمین بخرید ممکن است قیمت بالاتری نسبت به ترازوهای به فروش گذاشته‌شده افراد در آگهی‌های آنلاین داشته‌باشند.

ترازو فروشگاهی مدل ED 2000 BP

سخن پایانی

وجود ترازو در برخی مشاغل چنان ضروری می‌باشد که صاحبان شغل قبل از تهیه هرچیزی به فکر تهیه و خرید ترازو میفتند. گاهی آن‌ها برای کم کردن هزینه‌شان اقدام به خرید ترازوی دست دوم می‌کنند. هدف این مقاله از سایت گروه صنعتی اعتماد، کمک به افرادی بود که قصد خرید ترازوی دست دوم دارند. امیدوارم با خواندن این مقاله با خیالی راحت‌تر و به شکلی اصولی‌تر اقدام به خرید ترازوی دست دوم نمایید تا در نهایت تجربه‌ای خوب از خریدتان به جا بماند.