ترازوی قهوه و امکانات و کاربرد آن

در مشاغل مختلف بر حسب نیاز و با توجه به این مسئله که قصد وزن کردن چه اقلامی با چه وزن و حجمی وجود دارد، از ترازوهای مختلف استفاده می‌شود. ترازوها از نظر بازه ظرفیت وزنی که توانایی سنجش آن را دارند متفاوت هستند و هر کدام از انواع آن برای توزین اجسام با حجم و وزن‌های مختلف طراحی شده‌اند. همچنین دقت آن‌ها نیز با توجه به کاربردشان متفاوت می‌باشد و برای مثال دقت ترازوی آزمایشگاهی با دقت ترازوی فروشگاهی بسیار متفاوت و حساس‌تر است. بنابراین هرکدام از این ترازوها به تفکیک می‌توانند بررسی شوند. در این مقاله هدف ما بررسی و معرفی ترازوی قهوه و به طور کلی بیان هر آنچه مربوط به این ترازو هست، می‌باشد.

 

برای آشنایی با انواع ترازو کلیک کنید. 

چرا از ترازوی قهوه استفاده می‌شود؟

رعایت برخی استانداردها در دم‌آوری قهوه بسیار ضروری است. مثلا دما و سایز آسیاب از فاکتورهای مهم می‌باشند اما از مهم‌ترین فاکتورها باید به مقدار پودر قهوه مصرفی اشاره کنیم که مقدار آن در دستگاه‌های مختلف و در انواع مختلف نوشیدنی‌هایی که بر پایه قهوه هستند، متفاوت می‌باشند. و تفاوت میزان قهوه در مقادیر کم تاثیر محسوسی در نتیجه می‌گذارد.

بنابراین وجود ترازوی قهوه برای توزین آن بسیار مهم بوده تا در نهایت قهوه‌ای خوشمزه‌تر و شفاف‌تر داشته باشیم. چرا که دقیق بودن مقدار قهوه تاثیر خیلی زیادی بر طعم نوشیدنی، میزان تلخی، غلظت و… می‌گذارد . این اهمیت در آماده‌سازی قهوه‌های دمی و تخصصی بیشتر است. در نتیجه ترازوی قهوه جزو اولین دستگاه‌هایی می‌باشد که یک باریستا و فردی که به صورت تخصصی قهوه درست می‌کند، جهت اجرای کار حرفه‌ای، باید خریداری کند.

ترازوی قهوه

امکانات مختلف موجود در ترازوی قهوه

ترازوهای قهوه در کنار کاربردشان در وزن کردن میزان دقیق قهوه‌ها در دم‌آوری‌های قطره‌ای نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. که این ترازوها دارای یک تایمر دقیق نیز می‌باشند. این تایمر روی صفحه نمایش وجود دارد و به شما در اندازه‌گیری زمان دقیق فرآیند دم‌آوری قهوه کمک می‌کند.

 طرز کار با دماسنج این‌گونه است که با فشردن دکمه time زمان سپری‌شده شروع به محاسبه می‌شود. و هرگاه قصد متوقف کردن تایمر داشتیم دوباره دکمه time را می‌فشاریم. برای صفر کردن تایمر نیز آن را به مدت چند ثانیه فشار دهید تا صفر شود. همچنین بیشترین زمان قابل محاسبه با توجه به کاربرد و شرایط معمولا زیر 100 دقیقه  تنظیم می‌شود. همچنین زمان‌سنج ترازوی قهوه به دو صورت کرنومتر و ثانیه شمار می‌باشد.

ترازوی قهوه اندازه‌گیری دقیقی تا دقت ۱دهم گرم را دارد که امکان اجرای درست و بی‌نقص رسپی انواع قهوه را به ما می‌دهد. این ترازوها معمولا قابلیت توزین قهوه را تا ۳ کیلوگرم دارا می‌باشند. این ترازوها واحدهایی چون گرم، پوند، اونس را شامل می‌شوند که همین امر موجب می‌شود بتوان مقادیر کم را هم با این ترازوها وزن کرد.

یکی دیگر از امکانات ترازوی قهوه محاسبه لیتر بر گرم بوده و بالعکس. در کل امکان تبدیل واحد را برای ما مهیا کرده‌است. که با فشردن دکمه unit  می‌توان واحد اندازه‌گیری را تغییر داد. همچنین دکمهtar  برای صفر کردن وزن و محاسبه مجدد استفاده می‌شود. این ترازوها دارای صفحه نمایش بزرگی نسبت به سایزشان هستند. و اعداد آن به صورت خوانا نمایش داده می‌شوند.

اکثر این ترازوها لمسی هستند که دارای سنسورهای قوی و دقیق می‌باشند. صفحه نمایش ترازو پس از ۱۲۰ ثانیه به صورت خودکار خاموش می‌شود و به این ترتیب در مصرف انرژی صرفه‌جویی خواهد شد. ترازوهای قهوه در اندازه‌های کوچک و مناسبی هستند که امکان قرار دادن آن‌ها در هر جایی وجود دارد و فضای زیادی اشغال نمی‌کنند.

برای آشنایی با ترازو فروشگاهی کلیک کنید. 

امکان تمیز کردن ترازو قهوه

سطح صاف این ترازوها حتی در قسمت دکمه‌های آن سبب شده‌است تا تمیز کردن این ترازوها به سادگی صورت پذیرد. تمیزی وسایل در زمینه آماده‌سازی انواع مواد غذایی و نوشیدنی امری بسیار مهم در کسب‌وکارهای مربوط می‌باشد و به سلامتی انسان مربوط است. ترازوهای قهوه معمولا ساخته‌شده از روکش‌هایی می‌باشند که تحمل دمای بالا را دارند و دچار آسیب نمی‌شوند. بنابراین به صورت کامل محافظت شده‌اند.

ترازوی قهوه

انواع ترازوی قهوه

ترازو قهوه را می‌توان در دسته‌های مختلفی قرار داد که این تفاوت در کاربرد و ساختار آن می‌باشد. انواع پرکاربرد ترازو به شرح زیر است:

ترازوی دیجیتال دریپ کافی

این ترازو مختص فرآوری قهوه به صورت قطره‌ای و پور اوور می‌باشد. دکمه‌های این ترازو لمسی نیستند ولی دارای سطح صاف می‌باشند. همچنین قابلیت‌هایی چون زمان‌سنج و دقت اندازه‌گیری ۱/. گرمی را دارا می‌باشد.

ترازوی دیجیتال لمسی

این ترازو همه ویژگی‌های ترازوی دریپ کافی را دارا می‌باشد اما آپشن‌های بیشتری را شامل می‌شود که دقت اندازه‌گیری قهوه را بالا می‌برد. مثلا امکان صفر کردن برای اضافه کردن قهوه و یا اندازه‌گیری مجدد را دارد و به طور کلی امکانات بیشتر و حرفه‌ای‌تری در اختیارمان قرار می دهد. این سبک ترازو برای استفاده در کافی‌شاپ‌ها مناسب‌تر و تخصصی‌تر است.

ترازوی قهوه

اجزای ترازوی قهوه

ساختار بیرونی ترازوی قهوه متشکل از یک صفحه نمایشگر بزرگ از نوع LCD  و LED ، کلیدهای کاربردی (لمسی یا دکمه‌ای) که به ما امکان استفاده از قابلیت‌های ترازو را می‌دهد، ستون نمایشگر، سینی توزین و پایه‌های ترازو می‌باشد. ساختار درونی ترازو پیچیده‌تر و گسترده‌تر می‌باشند. قطعات داخلی ترازو درون یک جعبه سازمان‌دهی شده‌اند که در دیدرس نمی‌باشد.

مهم‌ترین قطعه داخلی ترازو لودسل یا همان سنسور وزن می‌باشد که مسئولیت وزن کردن اقلام و اعلام آن به عهده آن می‌باشد. لازم است با رعایت نکاتی مثل عدم پرت کردن جسم روی ترازو و یا گذاشتن اقلام با وزن بیشتر از وزنی که برای ترازو تعریف شده‌است از این قطعه محافظت کنیم. در کنار این قطعه قطعاتی مانند برد ساپلای، پاور برد ترازو، برد نمایشگر، برد پرینتر ترازو و برد سوئیچینگ، انواع سیم و کابل، باتری داخلی و… قطعات تشکیل‌دهنده ترازوی قهوه می‌باشند.

سخن پایانی

در این مقاله از سایت گروه صنعتی اعتماد به معرفی و بررسی ترازوی قهوه پرداختیم. برخی افراد ممکن است این نظر را داشته باشند که وقتی می‌توان با قاشق یا لوازم این چنینی قهوه را اندازه کرد پس ترازو ضرورت زیادی ندارد. اما هیچکس به اندازه یک باریستا و یا کسی که به صورت حرفه‌ای دوست‌دار قهوه می‌باشد اهمیت استفاده از ترازوی قهوه را درک نمی‌کند. داشتن یک قهوه با کیفیت و متفاوت با طعمی بی‌نقص در رعایت نکات جزئی‌ است که میسر می‌شود.