ترازو در گوشی آیفون و اندروید

ترازوها وسیله‌ای هستند که به گونه‌ای عصای دست ما در امور مختلف محسوب می‌شوند. ترازو کاربرد گسترده‌ای در زندگی افراد و حتی در زندگی روزمره آن‌ها دارد. یک سری مشاغل مثل مشاغل فروشگاهی، آزمایشگاهی و طلافروشی‌ها بدون وجود ترازو عملا متوقف می‌شوند و امکان ادامه‌ی فعالیت را ندارند. از آن‌جایی که بسیاری از کارها تنها با استفاده از ترازو حل می‌شوند گاه ممکن است ما در یک روز احتیاج فوری به ترازو پیدا کنیم. با توجه به اینکه در همه منازل ترازو پیدا نمی‌شود ما می‌خواهیم یک راه‌حل پیشنهادی برای این مواقع به شما بدهیم و آن هم استفاده از ترازو در گوشی می‌باشد که در ادامه کاملا با آن آشنا می‌شوید.

برای آشنایی با انواع ترازو کلیک کنید.

ترازو در گوشی آیفون

در گوشی‌های آیفون تنها با باز کردن مرورگر Safari و وارد کردن pltarun.github.io/scale  در قسمت آدرس با صفحه‌ای که قابلیت توزین اجسام را دارد روبرو می‌شوید.

سپس باید جسم مورد نظر را به روی صفحه نمایش موبایل بگذاریم و گزینه Tare را بزنیم تا وزن جسم به ما نشان داده‌شود. که این همان عمل صفر کردن یا اصطلاحا کالیبره کردن است که در ترازوهای معمولی انجام می‌شود. در موبایل‌ها با صفحه نمایش خازنی فقط می‌توان اجسام رسانا را وزن کرد چون صفحه نمایش خازنی توانایی تشخیص اجسام نارسانا را ندارد و باید برای وزن کردن آن از یک صفحه رسانا استفاده کرد. مثلا می‌توان از یک قاشق حین عمل توزین به عنوان صفحه‌ای رسانا استفاده نمود.

باید توجه داشت که آزمایشات انجام‌شده نشان داده‌است که ماکزیمم وزنی که صفحه نمایش گوشی‌های آیفون می‌توانند اندازه بگیرند 337 گرم یا به عبارتی 12 انس می‌باشد. پس برای اجسام با وزن بیشتر امکان توزین با گوشی‌های آیفون وجود نخواهد داشت. و باید از راهی جز ترازو در گوشی برای وزن کردن جسم مورد نظر استفاده کنیم.

نکات استفاده از ترازو در آیفون

دقت ترازوی گوشی‌ها هم در وزن‌های بسیار پایین دارای خطا است اما قابلیت توزین اجسام با وزن خیلی کم را نیز دارد. بنابراین با ترازو در گوشی می‌توان اجسام کوچکی مانند زیورآلات، سنگ‌های قیمتی یا اجسام کوچک و کم حجم را وزن کرد. واحد اندازه‌گیری ترازو در گوشی معمولا به صورت پیش‌فرض به گرم می‌باشد. و وزن اجسام را با واحد گرم نشان می‌دهد. البته امکان تبدیل واحد نیز در آن نیز با توجه به شرایط و برنامه‌های موجود، وجود دارد.

لازم به ذکر است که اندازه‌گیری وزن اجسام با استفاده از گوشی‌های آیفون خیلی دقیق نمی‌باشند اما وقتی یک جسم را چندین بار با آن‌ها اندازه‌گیری می‌کنیم اعداد یکسانی به ما می‌دهد پس می‌توان آن عدد را به عنوان وزن جسم در نظر گرفت. حواسمان باشد اجسامی که سبب ایجاد خط و خش روی صفحه نمایش گوشی می‌شوند را وزن نکنیم.

ترازو در گوشی

ترازو در گوشی‌های اندروید

برای تبدیل صفحه نمایش گوشی‌های اندروید به ترازو اپلیکیشنی به اسم Digital Weight Scale Pro طراحی و ساخته‌شده است. این اپ با استفاده از معادلات ریاضی می‌تواند مانند یک ترازو عمل کند و یک ترازوی کوچک در اختیار ما بگذارد. البته اپلیکیشن‌های ساخته‌شده برای این منظور متنوع هستند و برنامه‌نویس‌های زیادی دست به طراحی این قسم از اپلیکیشن‌ها زده‌اند.

با استفاده از این اپ هم درست مثل گوشی‌های آیفون فقط باید اقلام گرمی با حجم پایین را وزن کرد و از گذاشتن اجسام بزرگ و سنگین روی صفحه گوشی که ممکن است به آن آسیب بزنند، خودداری کرد.

پس از باز کردن اپلیکیشن، جسم مورد نظر باید روی صفحه نمایش گوشی قرار بگیرد تا سپس وزن آن به ما نشان داده شود. که می‌توان واحد اندازه‌گیری را در این اپلیکیشن متفاوت انتخاب کرد. تاکید به این نکته که اپلیکیشن‌های تبدیل صفحه نمایش موبایل به ترازو در گوشی‌های اندروید نیز دارای خطا هستند و وزن دقیق اجسام را به ما نشان نمی‌دهند ضروری است.

 

برای آشنایی با ترازوی فروشگاهی کلیک کنید.

آیا از برنامه‌های ترازو در گوشی استفاده بکنیم؟

بدیهی است که ترازو در گوشی و اپلیکیشن‌های وزن سنجی در موبایل‌ها نمی‌توانند مانند ترازوهای طلافروشی و یا آزمایشگاهی با دقت بالا  عمل کنند و کاربرد جدی و قابل اعتمادی داشته‌باشند.

می‌دانیم در کنار کم بودن ظرفیت این ترازوها ما مشکل دقت سنجش را هم در آن‌ها داریم. و نمی‌توانیم به اعتبار دقت آن‌ اطمینان کنیم. به دلیل خطا در محاسبه وزن، این ترازوها برای اندازه‌گیری وزن طلا و یا محلول‌های آزمایشگاهی به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شوند و نباید از این ترازوها برای سنجش وزن اقلام مهمی که وزن آن‌ها تاثیر زیادی در اهداف مورد نظر ما دارد استفاده کنیم . همچنین این ترازوها امکان سنجش اجسام با حجم و ابعاد بزرگ را ندارند و از لحاظ میزان وزنی که می‎توانند بسنجند بسیار محدود هستند. یکی دیگر از محدودیت‌های این ترازوها در صفحه نمایش‌های خازنی عدم قابلیت سنجش وزن اجسام نارسانا می‌باشد.

بنابراین این اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های توزین در گوشی زمانی به کار ما می‌آیند که ما خیلی فوری به دانستن حدود وزن یک جسم نیاز داریم که البته جرم و حجم آن جسم باید به گونه‌ای باشد که بتوان آن را به صورت متعادل روی صفحه گوشی قرار داد.

ترازو در گوشی

قابلیت‌های جالب ترازو در گوشی

این ترازوها چون به سیستم دیجیتال و پردازنده‌های گوشی وصل هستند می‌توانند برای ما تبدیل واحد انجام دهند. یا مثلا اطلاعات به دست آمده را به شکل pdf یا فرمت‌های درخواستی دیگر، در گوشی همراه ذخیره کنند. همچنین امکان استخراج و ثبت اطلاعات به صورت عکس را برای ما فراهم می‌کنند و می‌توانیم داده‌هایمان را هم به راحتی ذخیره کنیم یا انتقال دهیم.

جمع‌بندی

امروزه در عصر تکنولوژی تقریبا برای هر مسئله‌ای راه حلی طراحی شده‌است و به راحتی در اختیار کاربران قرار گرفته‌است. البته برخی از این قابلیت‌ها تنها می‌توانند به صورت موقت کار ما را درآن لحظه راه بیندازند. هدف ما از ارائه این مقاله از سایت گروه صنعتی اعتماد، آشنا شدن شما با یکی از این تکنولوژی‌ها که در زمینه توزین طراحی شده‌است، بود. در نهایت باید توجه داشته‌باشید اولویت اول شما استفاده از ترازوهای معمول و فیزیکی باشد و در صورت ضرورت از ترازو در گوشی استفاده کنید و هنگام استفاده حتما نکات گفته‌شده در این مقاله را رعایت نمایید.