ترازو عقربه‌ای وزن کشی و ویژگی‌های آن

ترازو یک وسیله‌ی اندازه‌گیری است که به وسیله آن وزن افراد یا اشیا مورد سنجش قرار می‌گیرد. معمولا همه افراد به نوعی با ترازو سر و کار دارند و نیاز آن را در زندگی خود حس می‌کنند. ترازوها انواع مختلفی دارند که افراد با توجه به فعالیت و کسب‌وکار خود به نوع خاصی از ترازو احتیاج پیدا می‌کنند. اما استفاده ترازو در روزمره نیز بسیار است برای مثال یکی از ترازوهای پرکاربرد که تقریبا مورد استفاده همه قرار می‌گیرد ترازوی وزن‌کشی می‌باشد. در این مقاله ترازو عقربه‌ای وزن‌کشی را به طور کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد. از آن‌جایی که وزن انسان نقش بسزایی در سلامتش دارد بررسی وزن باید جزو روتین ما قرار بگیرد تا بتوانیم در کنترل آن موفق باشیم.

شیوه کار ترازو عقربه‌ای

ترازوی عقربه‌ای یک ترازوی مستحکم است که کار کردن با آن به آسانی صورت می‌گیرد. صفحه نمایش این ترازو مانند ساعت درجه‌بندی شده‌است. و یک عقربه دارد که با گذاشتن جسم بر سطح ترازو آن عقربه جابجا شده و وزن جسم مورد نظر را به ما نشان می‌دهد. روی بدنه ترازو یک پیچ وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان عقربه ترازو را به صورت دقیق روی صفر تنظیم کرد.

به دلیل احتمال جابجایی عقربه از روی صفر با وارد شدن ضربه به آن، بهتر است قبل از هربار وزن‌کشی عقربه روی صفر تنظیم شود. باید دقت داشت هنگام وزن‌کشی به وسیله ترازوی عقربه‌ای حتما ترازو را روی یک سطح صاف و بدون ناهمواری قرار دهید. در صورت هموار نبودن سطح زیرین ترازو عدد نشان داده‌شده به عنوان وزن با خطا همراه خواهد بود. سطح‌هایی مانند سرامیک و موزاییک مناسب می‌باشند. ولی از گذاشتن ترازو روی فرش و سطوح نرم باید حین وزن‌کشی خودداری کرد.

ترازوهای عقربه‌ای برای تامین انرژی خود منبع تغذیه مانند باتری یا برق شهری ندارند. و مکانیسم آن‌ها طوری طراحی شده‌است که فقط با سنگین شدن و حرکت عقربه وزن جسم مورد نظر مشخص می‌شود. بنابراین این ترازوها با مشکل تمام شدن باتری یا قطع ناگهانی منبع تغذیه مواجه نیستند. و احتیاج به این هزینه‌های اضافی مانند خرید باطری ای هزینه برق و… ندارند.

ترازو عقربه‌ای وزن کشی

ویژگی‌های ترازوی عقربه‌ای

ترازوهای عقربه‌ای چون اغلب از پلاستیک فشرده‌شده تولید می‌شوند، مقاومت بالایی دارند. به دلیل همین مقاومت ما می‌توانیم مدت زمان طولانی بدون خرابی از این ترازوها استفاده کنیم و به قولی این ترازوها عمری هستند چون حتی در برابر ضربه نیز نسبتا مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند.

باید توجه داشته‌باشیم اگر می‌خواهیم از ترازوی‌مان در محیط‌های دارای میدان مغناطیسی استفاده کنیم حتما ترازوی عقربه‌ای خریداری کنیم چون در مکان‌هایی که میدان مغناطیسی وجود دارد ترازوهای عقربه‌ای کارکردی بدون مشکل به نسبت ترازوهای دیجیتالی ارائه خواهند داد.

همچنین در محیط‌های مرطوب باید از ترازوی عقربه‌ای استفاده شود. چون رطوبت هیچ آسیبی به آن‌ها نمی‌زند و محلی که پاها قرار می‌گیرد به گونه‌ای طراحی و ساخته‌شده ‌است که در صورت خیس بودن کف پا فرد از روی آن لیز نمی‌خورد. ترازوهای عقربه‌ای قابلیت شستشو هم دارند.

نکات خرید ترازو عقربه‌ای

اولین نکته‌ای که برای خرید ترازوهای عقربه‌ای باید به آن توجه کنیم جنس و مقاومت ترازو می‌باشد. بنابراین باید از مکان‌ها و فروشگاه‌های معتبری ترازوهای عقربه‌ای را خریداری کنیم تا کیفیت و اصالت آن را برای ما تضمین کنند. همچنین هنگام خرید باید توجه داشته باشیم که ترازوی خریداری شده‌مان از طرف شرکت سازنده گارانتی شده‌باشد تا درصورت بروز مشکل امکان تعویض و یا تعمیر آن به راحتی میسر شود.

توجه به برند ترازوی خریداری‌شده و میزان اعتبار آن برند نیز از نکات اساسی می‌باشد زیرا ساخت ترازو باید طبق مراحلی استاندارد و اصولی انجام پذیرد تا دقت و کیفیت مورد نظر را به ما بدهد. با توجه به استفاده از ترازو عقربه‌ای وزن کشی، از سال‌های دور دیگر برندهای باکیفیت و بادوام در بازار مواجه هستند و ریسک خرید حداقلی است.

ترازو عقربه‌ای وزن کشی

موارد تاثیرگذار بر قیمت ترازوی عقربه‌ای

اثرگذارترین نکته در قیمت ترازوهای عقربه‌ای برند آن می‌باشد. در برندهای شناخته‌شده قیمت ترازوها طبیعتا بالاتر است همچنین کیف بالاتری را نیز دارا می‌باشد. قطعا برندهای معتبر و قدیمی از متریالی به مراتب بهتر و مرغوب‌تر استفاده می‌کنند که سبب افزایش کیفیت جنس و بازدهی ترازو می‌شود. البته در این‌جا لازم به ذکر است نباید فریب تبلیغات محصولات خارجی را بخوریم. امروزه ترازوهای زیادی با کیفیت بالاتر از مشابه خارجی در ایران به تولید می‌رسد.

یکی دیگر از مواردی که بر قیمت ترازوهای عقربه‌ای اثر می‌گذارد میزان ظرفیت و دقت ترازو می‌باشد. حداکثر وزن قابل سنجش در مدل‌های مختلف ترازوهای عقربه‌ای متفاوت است. هرچقدر ترازو توانایی سنجش وزن بیشتری را دارا باشد قیمت آن نیز بالاتر می‌رود. دقت ترازوها هم نکته مهمی است که هرچه دقیق‌تر باشد، ساخت سخت‌تر و قیمت بالاتری خواهد داشت.

برخی اوقات قیمت ترازوها نیز مانند اقلام دیگر با افزایش ناگهانی قیمت امکانات و تکنولوژی لازم برای ساخت آن‌ها بالا می‌رود. حتما قبل از اقدام کردن به خرید ترازوهای عقربه‌ای از قیمت روز آن مطلع شوید.

شیوه نگهداری از ترازو عقربه‌ای

یکی از موارد مهم در نگهداری ترازوهای عقربه‌ای این است که بیشتر از ظرفیتی که برای ترازوی‌مان مشخص شده‌است از آن استفاده نکنیم یعنی اگر حداکثر تحمل وزن ۱۰۰ کیلوگرم را دارد از گذاشتن اجسام بیش از ۱۰۰ کیلوگرم روی آن خودداری کنیم.

همچنین دقت داشته‌باشیم ترازو را در مکانی قرار دهیم که سر راه نباشد و افراد هنگام رفت و آمد مدام از روی آن رد نشوند. و یا امکان افتادن اجسام به روی آن‌ها به صورت اتفاقی را از بین ببریم.

از ضربه زدن‌های ناگهانی به ترازو شدیدا خودداری کنیم. حواسمان را جمع کنیم که ترازو از دستمان روی زمین پرتاب نشود. هنگام جابجا کردن ترازو این کار را با ملایمت و به آرامی انجام دهیم.

ترازو عقربه‌ای وزن کشی

جمع‌بندی

ترازوهای عقربه‌ای از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین انواع ترازو می‌باشد که باید برای خرید و استفاده از آن نسبت به نکاتی آگاهی داشته‌باشیم. هدف این مقاله از سایت گروه صنعتی اعتماد، راهنمایی شما در زمینه انتخاب و خرید ترازوهای عقربه‌ای بود. امیدوارم با خواندن این مقاله بتوانید با توجه به نکات گفته‌شده ترازویی مناسب با کیفیتی خوب خریداری کنید و با نگهداری و مراقبت‌های درست در مدت زمانی طولانی از آن استفاده کنید. ما با داشتن آگاهی و شناخت وسایل مصرفی خود می‌توانیم استفاده‌ی درست‌تری از آن‌ها داشته‌باشیم.