ترازو فروشگاهی، انواع آن و کاربردهایش

عمل توزین در بسیاری از صنایع و حوزه‌های کاری از بخش‌های مهم تلقی می‌شود و کاربردهای زیادی دارد. در کارخانه‌های بزرگ، حمل و نقل، خرید و فروش انواع اقلام و محصولات، ساخت و سازها و.. وزن‌کشی اجسام و موارد مختلف مورد نیاز است. این عمل در صنایع مختلف نیازمند ظرفیت و هم‌چنین دقت مخصوص به خود است. با توجه به این تفاسیر عمل توزین نیازمند ابزار و وسیله‌ای است که طبق شرایط این کار را به نحو احسن و با دقت مورد نیاز انجام دهد. ترازوها و باسکول‌ها ابزار صنعتی هستند که این کار را انجام می‌دهند و توسط تولیدکنندگان زیادی در مدل‌های بسیار متنوعی به تولید می‌رسند. در این مقاله از سایت گروه صنعتی اعتماد (تولیدکننده انواع باسکول و ترازو) به بررسی یکی از انواع ترازوها یعنی ترازو فروشگاهی خواهیم پرداخت.

ترازوی فروشگاهی چیست؟

همان طور که از اسم این محصول مشخص است، ترازوی فروشگاهی ابزاری برای وزن‌کشی می‌باشد که در فروشگاه‌ها و مراکز خرید و فروش مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسیله امکان توزین محصولاتی تا وزن 70 کیلوگرم را برای افراد ممکن می‌سازند. فروشگاه‌ها خودشان انواع  مختلفی دارند و طبق اقلام و شرایطشان به ترازوهایی با ساختار‌ها، امکانات و ظرفیت‌های متفاوتی احتیاج دارند.

در سطح بازار ترازوهای مختلفی برای فروشگاه‌ها موجود است که در حال حاضر اکثریت آن‌ها دیجیتالی می‌باشد و کمتر فروشگاه و مغازه‌ای است که هنوز هم از ترازوهای مکانیکی و دستی استفاده کند. چرا که دقت ترازوهای دیجیتالی بسیار بیشتر است و از ایجاد زیان، کم یا زیاد فروشی و… جلوگیری می‌کند. علاوه بر این ترازوهای جدید و دیجیتالی در کنار عمل توزین امکانات متنوعی را نیز ارائه می‌کنند که طبق مدلشان متفاوت خواهند بود اما عمل محاسبه قیمت و فروش به همین واسطه بسیار آسان‌تر خواهد بود.

چرا از ترازو فروشگاهی استفاده می‌شود؟

بسیاری از کسب و کارها اقلامی را به فروش می‌رسانند که هزینه دریافتی آن‌ها از خریدار به وزن آن اقلام وابسته است. در زندگی روزمره مواردی مانند میوه و تره بار، حبوبات و خشکبار، تنقلات و… در اکثر اوقات به شکل فله‌ای و با توجه به وزنشان به فروش می‌رسند. پس در این شرایط ابزاری لازم است که خرید شما توسط آن وزن و قیمت‌گذاری شود.

از یک سوپرمارکت کوچک با هایپرمارکتی بسیار بزرگ از ترازوهای فروشگاهی می‌توانند بهره ببرند. با توجه به اینکه استفاده از این ترازوها در طول روز زیاد است، بدنه آن‌ها و ساختارشان باید مناسب باشد و استفاده از آن‌ها را تسهیل ببخشد. علاوه بر این با توجه به پیشرفت تکنولوژی و فناوری مربوط به ساخت ترازوها، روز به روز به امکانات این محصولات اضافه‌شده است که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

 
ترازو فروشگاهی مدل ED 2000 BP

امکانات مختلف در ترازو فروشگاهی

در ادامه امکاناتی را نام می‌بریم که یک ترازو فروشگاهی ممکن است همه آن‌ها را دارا نباشد. ترازوهای فروشگاهی ساده‌ای در بازار موجود هستند که به غیر از توزین هیچ کار دیگری انجام نمی‌دهند اما در انواع پیشرفته و جدیدتر خدمات گوناگونی به آن‌ها اضافه شده‌است. می‌توان در یک ترازو فروشگاهی یک یا چندین امکان جدید را مشاهده کرد.

1- توزین به واحدهای مختلف

واحد وزن در کشورهای مختلف استاندارهای متفاوتی دارد. در ایران از واحدهای گرم و کیلوگرم استفاده می‌شود و با استفاده از تنظیمات مشخص می‌توان عمل توزین را با همین واحدها یا واحدهای دلخواه دیگر مانند انس، پوند و.. طبق نیاز انجام داد

2- باتری داخلی شارژی

برخی ترازوها در سیستم خود باتری قابل شارژی دارند که به واسطه آن در مواقع قطعی برق و… هم بتوان بدون مشکل به استفاده از ترازو و خرید و فروش ادامه داد. به این منوال دیگر نیازی به دستگاه‌های برق اضطراری که هزینه‌های هنگفتی دارند، نیازی نخواهد بود.

برای آشنایی با انواع ترازو کلیک کنید.

3- ترازوی لیبل پرینت

در بسیاری از ترازوهای امروزی این قابلیت وجود دارد. با این امکان، در کنار عمل اندازه‌گیری وزن، طبق فرمول و برنامه مشخص‌شده توسط فروشنده، قیمت نهایی نیز محاسبه می‌شود. در نهایت نیز فاکتور اقلام و قیمت آن‌ها توسط پرینتری چاپ و در اختیار خریدار قرار می‌گیرد. فروشگاه‌هایی که مراجعه‌کننده زیادی دارند مثل فروشگاه‌های زنجیره‌ای و هایپر مارکت‌ها که در آن‌ها توزین، فروش و محاسبه قیمت توسط افراد مختلفی انجام می‌شود، با این ترازوها خطا را به حداقل می‌رسانند.

4- سیم کارتی بودن ترازو فروشگاهی

در ترازوهای جدید و پیشرفته‌تر جهت آسان شدن حساب و کتاب امکان جدیدی اضافه شده‌است که ترازو را به سیم‌کارتی متصل کرده‌و در ساعت مشخصی از شبانه روز اطلاعات فروش آن بازه زمانی از طریق پیامک برای شماره مورد نظر ارسال می‌شود. مخصوصا برای خرده‌فروشی‌ها، حسابداری و بررسی فروش و سود و… و جلوگیری از کلاهبرداری با این ترازوها ممکن و آسان می‌شود.

5- امکان ذخیره اطلاعات

بسیاری از ترازوهای دیجیتالی قادر هستند حین وزن‌کشی خریدهای یک مراجعه‌کننده و پس از آن اطلاعات واردشده را ثبت و در حافظه خود نگه‌داری کنند. این قابلیت نیز به بررسی عمل توزین و محاسبه قیمت صحیح کمک شایانی می‌کند.

 
 
ترازوی فروشگاهی

مزایای استفاده از ترازوی فروشگاهی چیست؟

ترازوهای فروشگاهی مزایای مختلفی دارند که طبق کارکرد و مدلشان می‌تواند متفاوت باشد اما کلیت آن‌ها به این شکل است:

1-  استفاده آسان و عدم نیاز به مهارت خیلی خاص

2-  قیمت منطقی در مقایسه با کارکرد و استفاده

3- مجهز به سیستم بدون سیم و یا وای فای یا امکان استفاده از سیم

4- استفاده از باتری‌های داخلی قابل شارژ و کاهش هزینه‌ها

5- فراوانی قطعات و بخش‌هایی مانند جوهر و لیبل و… در بازار

6- ارائه خدمات پس از فروش و گارانتی از سمت گروه صنعتی اعتماد

قیمت ترازو فروشگاهی

ترازو فروشگاهی از انواع دستی و قدیمی تا دیجیتالی و مدرن را شامل می‌شود. قیمت یک ترازو فروشگاهی به ظرفیت، دقت، قابلیت‌ها، برند سازنده، ساختار و جنس بدنه، نوع خدمات پس از فروش و گارانتی و این قبیل امکانات بستگی دارد. کسب و کارهای مختلف با توجه به شرایط کاری و نوع استفاده از این ابزار می‌توانند طبق بودجه مدل مناسب ترازو  را انتخاب نمایند.

 

 
ترازو فلزی فروشگاهی اعتماد مدل 2000F1L

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت گروه صنعتی اعتماد در رابطه با ترازوی فروشگاهی، انواع ، قیمت و کاربردهای مختلف در صنایع متفاوت توضیحاتی ارائه شد. این ترازوها عمدتا به شکل دیجیتالی مورد استفاده قرار می‌گیرند و قابلیت‌های متنوعی دارند. استفاده از این ترازوها بسیار شایع است و عمل توزین را کاملا برای فروشندگان تسهیل می‌یابد. برای انتخاب درست بهتر است با انواع آن آشنا باشید.