معرفی انواع قطعات الکتریکی باسکول جاده‌ای

با پیشرفت تکنولوژی و فناوری بسیاری از ابزارها و تجهیزات مورد استفاده در صنایع دیگر به شکل مکانیکی کارنکرده و سیستم‌هایی با عملکرد دیجیتال جایگزین آن‌ها شده‌است. باسکول‌ها هم که از ابزارهای پرکاربرد و مهم در حوزه‌های مختلف محسوب می‌شوند، مدت زیادیست از سیستم‌های دیجیتالی در جهت توزین اقلام مختلف استفاده می‌کنند. در این مقاله از سایت گروه صنعتی اعتماد به قطعات الکتریکی در باسکول جاده‌ای خواهیم پرداخت.

برای آشنایی کامل با انواع باسکول جاده‌ای کلیک کنید.

 

باسکول جاده‌ای

هر صنعتی با توجه به محصولات و شرایط موجود از مدل مختلفی از باسکول با ساختار و ظرفیت متفاوت بهره می‌برد. روز به روز به تنوع و تولیدکنندگان باسکول‌ها افزوده می‌شود. یکی از باسکول‌های پرکاربرد که در بسیاری از حوزه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، باسکول جاده‌ای می‌باشد. باسکول جاده‌ای وظیفه توزین بار وسایل نقلیه مختلف از نیسان گرفته‌تا تریلی را ایفا می‌کند.

باسکول‌های جاده‌ای با ظرفیت‌های متنوع از 10 تن (باسکول نیسان کش)، تا 50 تن (باسکول کامیون کش) و حتی بیشتر یعنی 60 تن و تریلی کش به تولید می‌رسند. از لحاظ ساختار و تکنولوژی ساخت نیز مدل‌های مختلف بتنی، فلزی و ترکیبی را دارند. در این ساختارها انواع مختلفی از قطعات الکتریکی استفاده می‌شود که در ادامه به توضیحاتی پیرامون آن‌ها خواهیم پرداخت.

قطعات الکتریکی در باسکول جاده‌ای

سیستم دیجیتال باسکول که دقت اندازه‌گیری را به طور چشم‌گیری بهبود بخشیده‌است، از قطعات الکتریکی مختلفی تشکیل‌شده است:

1- لودسل باسکول:

لودسل‌ها وظیفه تشخیص وزن را دارند. قطعه لودسل انواع بسیار متنوعی دارد که انتخاب آن‌ها به ساختار باسکول بستگی دارد. برای مثال باسکول آویز و باسکول کفی دو نوع لودسل کاملا متفاوت را در ساختار خود دارند. ظرفیت باسکول نیز با توجه به نوع، ظرفیت و تعداد لودسل مشخص می‌شود.

در باسکول جاده‌ای از مدل‌های فشاری لودسل استفاده می‌شود. این لودسل‌ها ساختاری خطی دارند و پس از قرارگیری وسایل نقلیه روی صفحه توزین، نیروی فشاری واردشده به آن‌ها موجب تغییر شکلشان می‌شود. میزان این تغییر شکل موجب ایجاد سیگنال‌های استاندارد الکتریکی و در نهایت مشخص شدن وزن خواهد شد.

انواع لودسل

نمایشگر باسکول

نمایشگر باسکول، از مهم‌ترین قطعات الکتریکی باسکول جاده‌ای معمولا در اتاقکی در کنار باسکول قرار می‌گیرد. این نمایشگر که به آن اندیکاتور هم می‌گویند، می‌تواند انواع و امکانات متعددی داشته‌باشد. نوع نمایشگر می‌تواند ال‌سی‌دی یا ال‌ای‌دی باشد. نوع کیبورد و تعداد دکمه‌های موجود در کنار نمایشگر نیز در هر مدل متفاوت است حتی برخی از نمایشگرها کیبورد ندارند و باید در صورت نیاز کیبوردی جداگانه به آن‌ها متصل شود.

قیمت نمایشگر علاوه بر موارد گفته‌شده بر امکانات آن نیز بستگی دارد. مثلا اینکه چه تعداد عدد را می‌تواند ذخیره کند. میزان ذخیره کدهای مربوط به کالا و مشتری، ذخیره وزن خالی وسایل نقلیه پرتردد، امکان تغییر فونت، امکان تعیین نرخ توزین، پشتیبانی از زبان فارسی، امکان ثبت شماره تلفن و آدرس سازمان همگی موارد نرم افزاری و سیستمی هستند که در کنار موارد سخت‌افزاری و قابلیت آن در سطح و قیمت نمایشگر موثر خواهند بود.

برای آشنایی با انواع باسکول میدانی کلیک کنید.

جعبه تقسیم باسکول

جعبه تقسیم قطعه‌ الکتریکی باسکول جاده‌ای است که نقش متحدکننده و رابط دارد. این قطعه سیم‌های خروجی از لودسل را که نشان دهنده وزن هستند به یک سیم ورودی تبدیل می‌کند. این وسیله تاثیر زیادی بر دقت نهایی باسکول می‌گذارد. بهترین عملکرد جعبه تقسیم زمانی اتفاق می‌افتد که تغییری در ولتاژ و نوسانات الکتریکی خارج‌شده از لودسل‌ها ایجاد نکند و تنها یکی‌کننده آن‌ها باشد (فقط نقش موازی‌کننده). جعبه تقسیم در ساختمانش از انواع خازن‌ها، پتانسیومتر، مقاومت و… استفاده می‌کند.

وجود کوچک‌ترین مشکلات در انتخاب و استفاده از این وسیله می‌تواند دقت و نتیجه کار را به طور چشم‌گیری به اشتباه بکشاند. برای مثال اگر جعبه تقسیمی که در باسکول جاده‌ای استفاده می‌شود، ضد آب نباشد، در صورت بارندگی و رسیدن آب به این بخش، امکان ایجاد خطا در حد صدها کیلوگرم به وجود می‌آید. ضد حرارت بودن جعبه تقسیم هم اهمیت زیادی دارد. مخصوصا در شرایطی که زیر تابش نور مستقیم نصب و استفاده می‌شود.

قطعات الکتریکی باسکول جاده‌ای

چاپگر و پرینتر باسکول

عمل توزین نتایجی دارد که از اهمیت برخوردار می‌باشد و در بسیاری از مواقع در جهت تهیه گزارشات کاری، حساب و کتاب و … لازم است ذخیره و ثبت شوند. چاپگر و پرینتر با اندیکاتور متصل می‌شود و اعداد وزن و اطلاعات مشابه را چاپ می‌کند.  پرینترها معمولا یا سوزنی و یا حرارتی هستند که معمولا انواع سوزنی عملکرد بهتری نشان می‌دهند.

کابل و سیم‌های رابط

شاید بسیاری نقش این کابل و سیم‌ها را نادیده بگیرند، اما نقش آن‌ها هم در دقت نهایی مهم تلقی می‌شود. این کابل‌ها باید کیفیت مرغوبی داشته‌باشند و با کمترین نویز و تغییر اطلاعات موجود را جابه‌جا کنند.

دوربین‌ها

باسکول‌های جاده‌ای که به نرم افزار پلاک خوان باسکول مجهز هستند، برای ثبت و مقایسه اطلاعات وسایل نقلیه مختلف از دوربین‌ها بهره می‌برند. دوربین‌ها در زمان ورود و خروج وسایل نقلیه پر و خالی از طریق پلاک آن‌ها را شناسایی می‌کند و به پردازش اطلاعات کمک می‌کند.

ترم افزار پلاک خوان باسکول

تاثیر قطعات الکتریکی باسکول بر قیمت نهایی

در هر بخش به انواع قطعات مختلف الکتریکی باسکول جاده‌ای پرداختیم. مشخصا تا اینجا متوجه شدید که هر قطعه خود انواع مختلف و کیفیت‌های متفاوتی دارد که قیمتشان فرق می‌کند. در بازار هم اگر حین مقایسه برندها و باسکول‌های مختلف به قیمت‌های متفاوت برای یک ظرفیت مشخص از باسکول جاده‌ای برخورد کردید. بدانید که بخش مهمی از قیمت به کیفیت قطعات الکتریکی وابسته است.

پس نتیجه واضح است، اگر باسکول جاده‌ای قیمتی پایین‌تر از حد استاندارد داشت لازم است با دقت بسیار زیادی وضعیت و مدل قطعات مختلف آن بررسی شود. چرا که شاید در مرحله خرید هزینه کمتری ایجاد شود اما به واسطه خرابی و مشکلات متعدد در آینده ممکن است هزینه‌های چندین برابری برای شما ایجاد گردد. باسکول‌های جاده‌ای که قیمت بسیار بالایی دارند هم ممکن است از بهترین مارک و مدل هر قطعه الکتریکی استفاده کرده‌باشند که مجموع قیمت باسکول را افزایش می‌دهد.

 

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت گروه صنعتی اعتماد به قطعات الکتریکی مختلف از باسکول جاده‌ای پرداختیم. و مواردی من جمله لودسل، جعبه تقسیم، اندیکاتور و چاپگر باسکول و… را مورد بررسی قرار دادیم. سعی شد کاربرد هر کدام و انواع آن به طور کلی شرح‌داده شود تا در صورت نیاز به خرید قطعه یا حین خرید باسکول جاده‌ای به شرایط آن‌ها نیز توجه ویژه گردد.