کاربرد باسکول فرغونی در صنایع مختلف

پیشرفت تکنولوژی و فناوری باعث طراحی و تولید بسیاری از ابزارهای صنعتی و تجهیزات کاربردی مختلفی شده‌است که روند تولید و کسب‌وکار را تسهیل و تسریع می‌کنند. یکی از نمونه‌های موجود برای این موارد تولید باسکول‌های متنوع با توجه به شرایط حوزه‌های کاری و سیستم فعالیت آن‌ها می‌باشند. در این مقاله از سایت گروه صنعتی اعتماد به کاربرد باسکول فرغونی در صنایع مختلف خواهیم پرداخت.

تغییرات فرغون و باسکول از گذشته

در گذشته جابه‌جایی بسیاری از مواد و اقلام مختلف با وسیله‌ای به نام فرغون انجام می‌شود. این فرغون‌ها هم تنوع خیلی زیادی نداشتند و معمولا تک چرخ بودند و نهایتا سایز لگن آن‌ها با هم فرق داشت. در آن شرایط اگر لازم بود ماده‌ای هم جابه‌جا و هم توزین شود، باید با فرغون آن را سمت باسکول یا ترازو حمل‌ می‌کردیم و سپس وزن آن مشخص می‌شود. سپس باری دیگر محصولات و اقلام توزین‌شده در فرغون قرار گرفته‌و به بخش مورد نظر هدایت می‌شدند. اما در حال حاضر با طراحی انواع باسکول فرغونی دیگر تمامی فرآیند گفته‌شده به راحتی و با سرعت بسیار بیشتری و تنها در یک مرحله انجام می‌گیرد. صنایع زیادی هستند که از همین باسکول فرغونی استفاده می‌کنند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

کاربرد باسکول فرغونی در صنایع دامداری

پرورش دام شامل تمام بخش‌های مربوط به پرورش انواع نژادهای گوسفند، بز، اسب، گاو و.. می‌شود. چه در دام‌داری‌های کوچک و شخصی با تعداد کمتر از 50 راس حیوان و چه در دام‌داری‌های صنعتی و بزرگ، تغذیه دام‌ها نقش مهمی در روند رشد و نگه‌داری ازشان دارد. با توجه به پیشرفت علمی و صنعتی موجود در این زمینه، غذای مناسب دام‌ها، ترکیب و مقدارشان توسط تحقیقات مختلف کاملا مشخص است. اگر دامداران طبق این استانداردها و تحقیقات و تجربیات موجود پیش بروند مشخصا نتیجه و بازدهی بیشتری از این کسب و کار را خواهند داشت.

نقش باسکول فرغونی در صنعت دامداری، دقیقا همین ترکیب خوراک‌های مختلف با نسبت‌های معین است. در گذشته، توزین، ترکیب، جابه‌جایی و غذا دادن چهار مرحله مختلف بود که برای هر کدام زمان و انرژی مجزایی مصرف می‌شد. اما با طراحی باسکول‌های فرغونی به راحتی در همان بخش بارگیری و حمل و نقل می‌توان مواد مختلف را با وزن‌گیری لحظه‌ای ترکیب نمود و سریعا به بخش خوراک دام‌ها منتقل و آن‌ها را مصرف کرد.

کاربرد باسکول فرغونی

کاربرد باسکول فرغونی در صنعت پرورش طیور و شیلات

می‌توان گفت پرورش طیوری مانند مرغ و خروش، شترمرغ، بوقلمون و یا مراکز پرورش ماهی و شیلات هم مانند دام‌داری‌ها در بخش تغذیه دام و وزن و ترکیب آن‌ها به شکل مشابهی به باسکول فرغونی نیاز دارند. البته در این صنایع معمولا چون فرآورده‌های تولیدی و محصولات موجود وزن کمتری دارد، در توزین و جابه‌جایی آن‌ها نیز می‌توان از باسکول فرغونی استفاده کرد. در این مراکز پرورشی جابه‌جایی مواردی مثل کود، زباله‌ها و ضایعات و.. نیز به وسیله باسکول فرغونی قابل  انجام خواهد بود.

برای آشنایی با انواع باسکول پایه‌دار کلیک کنید.

 

کاربرد باسکول فرغونی در صنعت ساختمان‌سازی

در ساختمان‌سازی‌ها و خرید و فروش مصالح، جابه‌جایی مواد از زمان‌های گذشته با فرغون انجام میشد. برای حفظ استحکام و سایر ویژگی‌هایی که در آماده‌سازی مواد اولیه حائز اهمیت است، وزن مواد تاثیر اساسی دارد. در بخش‌های مختلف مانند ساخت دوغاب، سیمان و بتن و… و هم‌چنین جابه‌جایی مواد اولیه مثل شن، ماسه، سیمان و مواد دیگر از باسکول فرغونی استفاده می‌شود.

سیستم دیجیتال موجود روی باسکول‌ها امکان تشخیص تغییر وزن بار موجود را مشخص می‌کند و دقت ساخت‌وساز را افزایش خواهد داد. پس به طور کلی در جابه‌جایی، خرید و فروش و ترکیب مواد می‌توان از باسکول فرغونی بهره برد. استفاده از باسکول‌هایی که دربی برای تخلیه‌ی بار در ساختار خود دارند، می‌تواند برای این صنعت مناسب‌تر باشد.

ارابه چهار چرخ دیجیتال اعتماد مدل WBL

باسکول فرغونی در کشاورزی و گلخانه‌ها

در این صنعت کاربرد باسکول فرغونی بسیار متنوع است. از جابه‌جایی خاک و کود و مواد مورد نیاز برای کاشتن محصولات و گل و گیاه گرفته‌تا جابه‌جایی گلدان‌ها، محصولات بدست‌آمده و…. . مخصوصا در باغ‌های شخصی و مراکز کوچک‌تر و نیمه صنعتی باسکول فرغونی وسیله مناسبی برای توزین و جابه‌جایی خواهد بود.

برای آشنایی با انواع باسکول کلیک کنید.

 

باسکول فرغونی در انبارها و عمده‌فروشی‌ها

حوزه‌های کاری که به فروش فله‌ای اقلام مختلف مشغول هستند می‌توانند از این تجهیزات استفاده کنند. در انبارها نیز برای انتقال، توزین و فروش مواد مختلف باسکول فرغونی کاربرد دارد. انبار غلات و مواد غذایی، خشکبارها، انبار فروش مصالح و انواع عناصر از نمونه‌های موجود هستند.

کاربرد باسکول فرغونی

کاربرد باسکول فرغونی در بخش ضایعات

این روزها با توجه به توجه و اهمیت بیشتر به بخش بازیافت و ضایعات و زباله‌های تولیدشده چه در صنایع و چه در کارهای عامه، صنعت ضایعات فعالیت بیشتری دارد. در صورتی که از باسکول فرغونی استفاده شود، می‌توان حین جمع‌آوری و پرداخت هزینه‌ها وزن را هم یکباره مشخص کرد. البته با توجه به ظرفیت باسکول و قیمت آن بهتر است در بخش‌هایی که زباله‌های سنگین‌تر با جرم محدود وجود دارد استفاده شود. استفاده این نوع باسکول در بخش‌هایی مثل کارتن که حجم زیاد ولی جرم کم و یا بخش‌هایی که جرم خیلی زیاد است خیلی از لحاظ مالی منطقی نخواهد بود.

 

انتخاب باسکول مناسب برای هر صنعت

نمی‌توان گفت باسکول 3 چرخ با فلان ظرفیت برای کدام صنعت مناسب است. زیرا علاوه بر نوع فعالیت، مقیاس آن نیز تاثیر زیادی بر نوع مناسب باسکول خواهد داشت. برای مثال در پرورش حیوانات تعداد آن‌ها و نوع غذایشان تعیین‌کننده ظرفیت باسکول خواهد بود. هرچه ظرفیت هم بیشتر باشد بهتر است تعداد چرخ‌ها بالاتر (4 چرخه ترجیحا) انتخاب شود تا فشار کمتری به کارکنان آن بخش وارد نماید.

دقت باسکول هم مشخصا هرچه بیشتر باشد بهتر است اما در کسب‌وکارهایی که حساسیت خیلی زیاد نیست و بودجه مالی نیز محدودتر است می‌توان از مدل‌های ساده‌تر استفاده کرد. امکانات جانبی هم حضورشان بستگی به نحوه استفاده شما دارد. مواردی مانند نرده، حفاظ، نوع دستگیره و.. تماما باید مورد بررسی قرار گیرند و مناسب‌ترین شرایط انتخاب گردد.

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت گروه صنعتی اعتماد  در رابطه با کاربرد باسکول فرغونی در صنایع مختلف من جمله پرورش دام و طیور، ساختمان‌سازی کشاورزی و گلخانه توضیح داده‌شد. این ابزار صنعتی به واسطه تسهیل کارها و انجام چندین مرحله تنها در یک نوبت، بسیار پرکاربرد است و برندهای مختلفی روزبه‌روز در حال طراحی انواع جدید و امکانات متنوع برای این محصول هستند.