ترازوی آزمایشگاهی – اطلاعات کامل در رابطه با کاربرد انواع ترازوی مناسب آزمایشگاه

ترازوی آزمایشگاهی نوعی ترازو است که اندازه‌گیری‌های دقیق را در محیط آزمایشگاه یا جاهای دیگر ارائه می‌دهد. نوع آزمایشگاه تعیین کننده نوع تراز آزمایشگاهی مورد استفاده است. خرید نوع مناسب ترازو آزمایشگاهی به یک موضوع ساده مربوط می‌شود که بدانید چه چیزی برای کارخانه یا آزمایشگاه خود نیاز دارید. شما نیاز دارید قبل از تصمیم‌گیری نهایی، تمام سبک‌های مختلف مقیاس را مرور کنید.

 

ترازوی آزمایشگاهی

 

انواع ترازوی آزمایشگاهی

  • ترازو میکرو

این واحدها فقط در شرایطی که حساسیت شدید مورد نیاز است استفاده می‌شود. خوانایی آن 1 میکروگرم بوده که 0.001 میلی گرم است. ظرفیت کلی ترازو آن‌ را به اجسامی که تنها چند گرم وزن دارند محدود می‌کند. تلاش‌های زیادی برای به حداقل رساندن تأثیر محیط محلی، از جمله محصور کردن کامل اتاق‌های توزین انجام می‌شود. همچنین جبران فشار هوا و اثرات گرانش محلی، همراه با سرکوب ارتعاش وجود دارد. نیازی به گفتن نیست که این موجودی‌ها بسیار گران هستند.

 

همچنین برای مشاهده اطلاعات انواع ترازوی فروشگاهی کلیک کنید.

 

  • ترازو تحلیلی

این‌ها پله‌های بعدی هستند اما هنوز مقیاس‌ها و ترازو‌های بسیار دقیقی به حساب می‌آیند. این ترازو وضوح بالایی را تا یک دهم میلی‌گرم ارائه می‌دهد. آن‌ها شامل سپر‌های کششی داخلی هستند تا اثر حرکت هوا را به حداقل برسانند. اگرچه حساسیت کم‌تر از میکروبالان است، ظرفیت وزنی یک ترازوی تحلیلی بسیار بالاتر است. ظرفیت‌های بیش از 500 گرم موجود است. البته با افزایش ظرفیت ترازو، هزینه آن نیز افزایش می‌یابد.

تحلیلی و دقیق انواع خاصی از ترازوهای آزمایشگاهی هستند که جرم‌های بسیار کوچک‌تر از مقیاس متوسط ​​را اندازه‌گیری می‌کنند. ترازوی تحلیلی دقیق ترین و با خوانایی بالاتر هستند و با دقت 0.0001 گرم اندازه گیری می‌کنند. ترازوهای تحلیلی معمولاً شامل محفظه‌های توزین مقاوم هستند و اغلب در کنار میزهای ضد لرزش برای افزایش دقت استفاده می‌شوند.

  • ترازو دقیق

ترازوی دقیق توزین ابزاری است که برای تعیین وزن یا جرم یک جسم استفاده می شود. در طیف وسیعی از اندازه‌ها با ظرفیت‌های توزین چندگانه موجود هستند و تقریباً در هر آزمایشگاهی یک ابزار ضروری هستند.

یکی از متداول‌ترین نوع وسایل توزین مورد استفاده در آزمایشگاه‌ها، ترازوی دقیق است که می‌تواند تا دو اعشار در حالت گرم وزن داشته باشد. آن‌ها هنوز هم بسیار دقیق هستند اما با ظرفیت‌های بسیار بالاتر در دسترس هستند، که آن‌ها را در موقعیت‌های واقعی کاربردی‌تر می‌کند. هزینه نیز به طور قابل توجهی کم‌تر است.

با استفاده از یک تابه توزین فولاد ضد زنگ، فاکتور فرم می‌تواند بسیار آشناتر باشد. نشان‌گر دیجیتال وزن ممکن است در بدنه ترازو تعبیه شده باشد یا توسط یک کابل متصل شود. صفحه نمایش و رابط کاربری ممکن است با یک LCD استاندارد یا حتی یک صفحه نمایش لمسی رنگی مبتنی بر اندروید چند کاره باشد.

ترازوهای دقیق به دلیل دقت بالا و فناوری پیشرفته در آزمایشگاه‌ها به منظور انجام کارآمد وظایفی مانند توزین مواد آزمایش و مقادیر نمونه برداری، فرمولاسیون، تعیین چگالی، تجزیه و تحلیل خلوص، آزمایش کنترل کیفیت و تست مواد و انطباق مورد استفاده قرار می‌گیرند. ترازوی با ظرفیت‌های بالاتر در آزمایشگاه ها استفاده نمی شود اما برای آزمایش مواد توزین با ظرفیت بالا مانند کارگاه‌های ساختمانی استفاده می‌شود.

 

همچنین برای مشاهده و کسب اطلاعات قیمت انواع باسکول کلیک کنید.

 

  • تعادل بهار

در‌حالی که دیگر مورد استفاده گسترده قرار نمی‌گیرد، این نوع دستگاه توزین از جابه‌جایی فنر دقیق استفاده می‌کند. هرچه بار روی فنر بیشتر باشد، جابه‌جایی بیشتر است. این‌ها از اکثر محیط‌های آزمایشگاهی ناپدید شده‌اند زیرا به هیچ وجه نمی‌توانستند با دقت و حساسیت یک تعادل آزمایشگاهی مدرن مطابقت داشته باشند.

ترازوی آزمایشگاهی
ترازوی آزمایشگاهی

 

فن آوری های مقایسه ای در ترازو های آزمایشگاهی

بیشتر ترازوی های دقیق از فناوری به نام بازیابی نیروی مغناطیسی استفاده می‌کنند که از آهنربای الکتریکی برای متعادل کردن بار در مقیاس استفاده می‌کند. اگرچه این برای سال‌ها مورد استفاده قرار گرفته است اما برای اهداف عملی، ظرفیت آن محدود است. همچنین کاملاً مستعد آسیب از طریق سوء استفاده و تصادف است.

چه چیزی یک مقیاس آزمایشگاهی خوب را عالی می کند؟

ممکن است به نظر برسد که تمام مقیاس‌های آزمایشگاهی کاملاً مشابه هستند. آن‌ها دارای وضوح بالا با اندازه گیری‌های دقیق هستند. آن‌ها حتی ممکن است شامل ویژگی‌های اضافی مانند وزن درصد، عملکردهای آماری و جستجوی صفر خودکار باشند.

اما نیازهای شما ممکن است تا حدودی تخصصی باشد و شما به ترازوهای بسیار دقیق تا 1000 پوند یا ترازوهای درجه یک با ویژگی‌های تا 100 پوند نیاز داشته باشید. در ترازو های پیشرفته ویژگی‌های ارتباطی اضافی نیز در دسترس است، از جمله USB، اترنت و موارد دیگری که شاید به کارتان بیاید.

ترازوی آزمایشگاهی
ترازوی آزمایشگاهی

 

ویژگی های ترازو که به دقت اندازه گیری‌های آزمایشگاهی را تعیین می‌کند

ترازوهای قابل استفاده در آزمایشگاه‌ها در سراسر فروشگاه های مربوطه و بسیاری از سایت‌ها یافت می‌شوند. درترازو های پیشرفته و دقیق همه چیز از مقیاس شمارش گرفته تا کوچک‌ترین اجزا ترازو برای استفاده در شرایط آزمایشگاهی در دسترس و آماده هستند. ترازوهایی با وضوح بالا نیز وجود دارند. علاوه بر این، ترازوها با در نظر گرفتن حساسیت فوق العاده طراحی شده اند.

 

بسیاری از ترازوهای ساخته شده از فولاد ضد زنگ در برابر خوردگی مقاوم هستند. حتی ترازوهایی وجود دارند که برای عملکرد در محیطی طراحی شده اند که در آن مواد منفجره و سایر ترکیبات ناپایدار استفاده می‌شود. در بسیاری از مواقع، شرایط آزمایشگاهی نیاز به استفاده از مواد شیمیایی فرار دارد و محصولاتی ایمن ایده آل هستند.

 

همچنین برای مشاهده و کسب اطلاعات قیمت انواع باسکول دامکش کلیک کنید.

 

خدمات کالیبراسیون برای ترازوهای آزمایشگاهی

کالیبراسیون به عنوان ارتباط بین اندازه‌گیری‌ها تعریف می‌شود و برای دستیابی به نتایج توزین دقیق ضروری است. کالیبراسیون ترازو دقیق انجام می‌شود تا اطمینان حاصل شود که آن‌ها اندازه‌گیری صحیح را مطابق با استانداردهای خاص نشان می‌دهند. استانداردها از کشوری به کشور دیگر متفاوت است و فرکانس مورد نیاز کالیبراسیون مقیاس آزمایشگاهی از صنعتی به صنعت دیگر متفاوت است. اگر یک شرکت از کالیبره کردن ترازوی دقیق خود غفلت کند، در معرض خطر اشتباهات اندازه گیری است که ممکن است مضر باشد.

 

منبع: تیم محتوای گروه صنعتی اعتماد