تفاوت ترازو و باسکول

تفاوت ترازو و باسکول

همه روزه ترازوها را با کاربردهای مختلف می‌بینیم و استفاده می‌کنیم. اما آیا باسکول همان ترازو است؟ ترازو بهتر است یا باسکول؟ فرق بین ترازو و باسکول چیست؟ برای گرفتن پاسخ این سوالات تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

در ابتدا بیایید به تعریف هر کدام نگاهی بیندازیم.
ترازو، وسیله‌ای دقیق برای اندازه‌گیری اجسام است. ترازوها بسیار کاربردی بوده در انواع صنایع به کار گرفته می‌شوند. ترازو دیجیتالی، ترازو آشپزخانه، ترازو زیر پایی و ترازو صنعتی و… از انواع ترازوها شمرده می‌شوند.

باسکول چیست؟

باسکول‌ همان ترازو است. با این تفاوت که به وسیله باسکول اجسام سنگین و یا فوق سنگین را اندازه‌گیری می‌کنند. باسکول‌ها قادر به وزن کردن اجسام 70 کیلویی تا چند ده تن هستند. همچون ترازو، باسکول نیز انواع مختلفی دارد.
باسکول‌ها به دو دسته مکانیکی و دیجیتال تقسیم می‌شوند. نوع دیجیتالی دقت بیشتری در سنجش وزن دارد و کار با آن آسان است؛ در صورتی که نوع مکانیکی فناوری و امکانات کمتری داشته و اندازه‌گیری دقیقی ندارد.

برای مشاهده اطلاعات انواع باسکول کلیک کنید.

حالا که تعریف کوتاهی از باسکول و ترازو خوانده‌ایم. به سراغ تفاوت‌ های این دو برویم:
-حمل‌و نقل: ترازوها ابعاد کوچک و وزن سبکی دارند و به آسانی حمل می‌شوند. اما باسکول‌ها به دلیل وزن و حجم بالایی که دارند، جابه‌جایی آن‌ها سخت بوده و تنها با وسیله نقلیه جابه‌جا می‌شوند.
-جنس بدنه: اغلب ترازوها از پلاستیک فشرده درست شده‌اند و تنها ترازوهای صنعتی سطح فلزی دارند. باسکول‌ها به نسبت حجم‌های سنگینی که وزن می‌کنند از بدنه‌ای با استحکام بالا ساخته شده‌اند. بدنه انواع باسکول‌ها آهنی و فولادی است و در مواردی استیل نیز می‌باشد. پس بدنه باسکول‌ها در برابر ضربه و صدمه مقاوم تر است.

برای مشاهده اطلاعات انواع ترازوی فروشگاهی کلیک کنید.

ترازوی فروشگاهی
ترازوی فروشگاهی

-مغز متفکر یا لودسل: لودسل‌ها هرگونه فشاری که از صفحه ترازو یا باسکول را حس کنند؛ آن را به صورت عدد تبدیل کرده و در صفحه نمایش نشان می‌دهند. باسکول‌ها با توجه به حجم بالایی که اندازه‌گیری می‌کنند، لودسل‌های بزرگتری در سطح آن‌ها تعبیه شده است. به همین دلیل لودسل‌های باسکول حساسیت کمتری نسبت به لودسل ترازو دارند. و میزان خطای آن نیز افزایش پیدا می‌کند. به قولی باسکول‌ها قوی‌تر و ترازوها دقیق‌تر هستند.
-قابلیت‌ها: باسکول و ترازو نسبت به هر کدام از کارایی‌هایشان قابلیت‌هایی نیز دارند. به طور مثال باسکول‌ها هرگز قابلیت زیرکشی را ندارد. و ترازوها نیز از قابلیت توزین مرحله‌ای محروم هستند. در کنار تفاوت‌های بسیار، شباهت‌هایی نیز دیده می‌شود. از جمله امکان متصل شدن به wifi، چاپگر داخلی، نمایشگر و حافظه داخلی و…

انواع باسکول

باسکول جاده ای:

از بزرگترین و صنعتی‌ترین دستگاه‌های اندازه‌گیری وزن الکترونیک است. برای محاسبه وزن بار در خودروهای سبک و سنگین مانند کامیون‌ها و تریلر و… طراحی شده است. ظرفیت انواع باسکول‌ جاده‌ای معمولا از 7 تن تا 200 تن می‌باشد.

برای مشاهده اطلاعات انواع باسکول جاده ای کلیک کنید.

باسکول جاده ای
باسکول جاده ای

باسکول جرثقیلی:
باسکول جرثقیلی یا باسکول آویزی به صورت آویز شدن از تاور کرین و یا جرثقیل‌های صنعتی قابل استفاده است. باسکول جرثقیل در کارگاه‌های صنعتی و کارخانه‌ها و نیز در صنعت ساختمان‌سازی کاربرد بسیاری دارد.

باسکول فروشگاهی:
در واقع همان باسکول‌های زمینی است که در فروشگاه‌ها و مغازه‌ها استفاده می‌شود. دقت این باسکول پایین است و تنها تا 500 کیلوگرم ظرفیت دارد.

باسکول آویز سقفی:
در محیط‌های صنعتی قابل استفاده است. به دلیل ساختار و عملکرد نیازمند قدرت بدنه بالا می‌باشد.

باسکول های کفه ای:
این نوع ظرفیتی 1 تا 40 تنی را دارا می‌باشند. و در تولیدی‌ها، انبارها، میوه‌فروشی‌ها و زمینه‌های مختلف کاربرد دارند.

امیدوارم تفاوت‌ های ترازو و باسکول را متوجه شده باشید. و با مقایسه قابلیت‌هایشان انتخابی آسان با توجه به نیاز خود کنید.

 

منبع: تیم محتوای گروه صنعتی اعتماد