راهنمای جامع انواع ترازو و باسکول

ابزارهای توزین، در اشکال مختلفی وجود دارند که هر کدام با وظایف و کاربردهای خاصی سازگار هستند. در این نوشتار، با انواع مختلف ترازو و باسکول‌ مورد استفاده در صنایع مختلف و عملکردهایی که آن‌ها را متمایز می‌کند، آشنا می‌شوید. برخی از این دسته‌ها، با هم تلاقی می‌کنند؛ زیرا بسیاری از آن‌ها، بسته به عملکرد و کاربردشان، می‌توانند وظایف مختلفی را انجام دهند. این راهنما می‌تواند به شما کمک کند تا نوع مناسب ترازویی را که با نیازهای شما سازگار است، پیدا کنید.

ترازوهای تحلیلی و نیمه خرد

ترازوهای تحلیلی و نیمه میکرو، که برای اندازه گیری جرم با درجه بالایی از دقت طراحی شده‌اند، معمولاً دارای قابلیت خوانایی بین 0.01 میلی گرم (0.00001 گرم) تا 0.0001 گرم هستند. آن‌ها تمایل دارند ظرفیت کمتری داشته باشند. زیرا برای وزن کردن نمونه‌های مدنظر، در آزمایشگاه‌هایی ساخته شده‌اند که محیطی پایدار برای اندازه گیری‌ها فراهم می‌کنند. ترازوهای تحلیلی و نیمه میکرو مجهز، به یک محافظ پیشرو هستند؛ تا از کوچکترین حرکاتی (از جمله جریان هوا از سیستم HVAC آزمایشگاه)، که نمونه‌ها را مختل می‌کنند، جلوگیری کند.

برای تکمیل دقت خود، ترازهای تحلیلی و نیمه میکرو، اغلب ویژگی‌هایی را ارائه می‌دهند که وظایف پیچیده توزین را ساده می‌کند. مانند فرمول‌سازی، تجزیه و تحلیل آماری، تعیین چگالی، آنالیز خلوص یا تست انطباق. نمایشگر آن‌ها می‌تواند اطلاعات مختلف و گرافیکی ساده زیادی را نشان دهد. از آنجا که این‌ها برای استفاده آزمایشگاهی طراحی شده‌اند؛ با دستورالعمل‌های GLP مطابقت دارند. یعنی اطلاعات خاصی (مانند زمان، تاریخ و شناسه موجودی) را در پرینت‌ها یا صادرات داده‌ها ارائه می‌کنند.

 

ترازوهای دقیق

ترازوی دقیق، از نظر صحت و دقت، یک پله زیر ترازوهای تحلیلی است. خوانایی آن‌ها به خوبی نوع تحلیلی نیست (معمولاً بین 0.001 گرم تا 0.1 گرم)؛ اما ظرفیت‌های بالاتری دارند. و در صورت نیاز، می‌توانند شرایط سخت‌تری را تحمل کنند. از این ابزار، اغلب در زمینه‌هایی مانند تست کیفیت، ساخت و ساز، فرآوری مواد غذایی یا تولید استفاده می‌شود. آن‌ها از مدل‌های جمع و جور با محافظ پیش نویس، تا مدل‌های با بارگیری بالا با پلت فرم‌های بزرگ برای نمونه‌های بزرگ‌تر، متغیر هستند.

 

انواع ترازو و باسکول قابل حمل

همانطور که احتمالاً حدس زده‌اید؛ این نوع، در درجه اول به گونه‌ای طراحی شده‌اند که فضای بسیار کمی را اشغال کنند. انواع ترازو قابل حمل، دارای پایه‌هایی فشرده هستند که امکان حمل و نقل آسان را فراهم می‌کند. بنابراین برای وزن کردن در خدمات پذیرایی/غذا، ساخت و ساز و سایر مکان‌های شغلی متحرک، و همچنین کلاس‌های درس و آشپزخانه مناسب هستند. به‌علاوه، با قابلیت خوانایی بین 0.001 گرم تا 0.0۵ کیلوگرم و ظرفیت‌هایی که می‌تواند تا 200 کیلوگرم برسد، می‌توانند اجسام سنگین تر از نمونه‌های معمول را نیز وزن کنند.

این نوع، می‌تواند از ترازوهای توزین اولیه تا ابزارهایی که قابلیت‌های پیشرفته تری مانند شمارش یا توزین دینامیکی دارند، متغیر باشد. اغلب دارای طول عمر باتری طولانی و منابع انرژی متناوب (مانند USB یا باتری) هستند. و زمان کمی برای تثبیت آن‌ها صرف می‌شود؛ تا کاربران بتوانند به سرعت شروع به کار کنند.

ترازو نیمکتی

از انواع ترازو نیمکتی روی میز، پیشخوان، میز کار و سایر سطوح استفاده می‌شود. آن‌ها فضای بیشتری نسبت به ترازو های قابل حمل اشغال می‌کنند؛ اما معمولاً دارای ظرفیت بالاتری بوده و شامل ویژگی‌هایی هستند که برای صنعتی، تولیدی، تجاری، انبارها یا محیط‌های بیرونی طراحی شده‌اند. این‌ها برای بهره‌وری و کارایی در محل کار طراحی شده‌اند؛ بنابراین، زمان تثبیت کوتاه، عمر باتری طولانی و عملکرد مناسب بصری دارند. ظرفیت آن‌ها می‌تواند بین ۵/۱ تا ۶۰ کیلوگرم باشد. و خوانایی آن‌ها به ۰.۰۵ گرم می‌رسد.

این ترازوها می‌توانند آپشن‌های مختلفی داشته باشند. مانند نمایشگرهای روی ستون یا دو نمایشگر برای عملکرد دوگانه. آن‌ها اغلب دارای سیگنال‌های دیداری یا شنیداری برای کمک به کاربران برای واکنش سریع به نتایج هستند. و می‌توانند از طریق رابط‌های RS-232 خود، در سیستم‌های مختلف ادغام شوند.

باسکول کفی

باسکول‌های کفی، با ظرفیت‌هایی که می‌تواند تا ۶۰۰ کیلوگرم هم برسد؛ برای بسیاری از صنایع، انتخاب‌هایی مطمئن هستند. این ترازوهای صنعتی کارکرد ساده‌ای دارند. و عملکردها و ویژگی‌های آن‌ها، در محیط‌های زیر، موجب بهبود کارایی و افزایش بهره‌وری می‌شود: انبارهای صنعتی، خطوط مونتاژ، اسکله‌های بارگیری، فعالیت‌های حمل و نقل و دریافت، و فضاهای تولیدی.

آن‌ها بادوام هستند و دارای یک سکو (پلتفرم) توزین، از جنس فولاد ضد زنگ هستند؛ که برای راحتی مشتریان، در اندازه‌های مختلفی ارائه شده‌اند. مانند ترازوهای نیمکتی، باسکول‌های کفی، برای بهبود بهره‌وری در محیط‌های کاری طراحی شده‌اند. بنابراین، اغلب به امکاناتی مانند شمارش یا چک وزن، مجهز هستند. باسکول‌های کفی، برای وزن کردن مکرر اجسام سنگین در محیط‌های صنعتی، بسیار مناسب هستند.

انواع ترازو و باسکول قطعه شمار

در حالی که بسیاری از انواع ترازو، دارای ویژگی شمارش هستند؛ انواع ترازو قطعه شمار اختصاصی، در درجه اول، برای انجام آسان‌تر و سریع‌تر شمارش، ساخته شده‌اند. آن‌ها اغلب دارای سه نمایشگر برای نشان دادن وزن واحد، وزن کل و تعداد قطعات هستند. برخی از ترازوهای قطعه شمار، دارای یک صفحه کلید عددی کامل، برای ورود آسان نمونه هستند. همچنین ویژگی‌هایی کاربردی مانند ردیابی صفر، وزن از پیش تعیین شده و بهینه سازی شمارش قطعات، دارند. همچنین، برخی از آن‌ها، دارای قابلیت ذخیره سازی و فراخوانی حافظه هستند تا انجام وظایف مدیریت موجودی را تسهیل کنند. آن‌ها برای کارهایی با قطعات کوچک و یا حساس، مانند بسته بندی یا پر کردن، مناسب هستند. باسکول  و ترازوی قطعه شمار، به صورت نیمکتی و زمینی در دسترس هستند.

چک ویر

مانند ترازوهای قطعه شمار، ترازوهای چک ویر، برای یک عملکرد خاص ساخته شده‌اند. آن‌ها که در مدل‌های نیمکتی و زمینی تولید می شوند، وزن کننده‌های همه‌کاره‌ای هستند که می‌توانند در فرآیندهای تولیدی و صنعتی، مانند تست کیفیت، پر کردن، بسته‌بندی، پردازش و… مفید و کاربردی باشند. چک ویرها، دارای LED یا نمایشگرهایی هستند که رنگ را تغییر می‌دهند تا به سرعت نشان دهند که آیا نمونه، بیش از حد است یا در محدوده از پیش تعیین شده. برخی از انواع چک ویر، دارای آلارم‌های صوتی نیز هستند. آن‌ها اغلب با رله‌ها ترکیب می‌شوند؛ تا سرعت کارهای روتین را افزایش دهند. به عنوان مثال، اگر یک جعبه باید دقیقاً ۵۰۰ گرم محتوا داشته باشد” جعبه رله می‌تواند کلیدی را روی تسمه نقاله (کانوایر)، فعال کند؛ تا هر وقت که وزن آن ۵۰۰ گرم باشد، جعبه را به بخش برچسب‌گذاری منتقل کند.

 

انواع ترازو مکانیکی

بر خلاف ترازوهای دیجیتال، ترازوهای مکانیکی، بدون برق کار می‌کنند. محکم هستند. و کار کردن با آن‌ها ساده است. اما بسیاری از ویژگی‌های موجود در ترازوهای دیجیتال را ندارند. از ترازوهای مکانیکی می‌توان برای توزین ساده، در کلاس‌های درس، آشپزخانه‌ها، سالن‌های ورزشی، رختکن‌ها و یا ادارات، استفاده کرد. آن‌ها یک گزینه کم هزینه و مناسب، برای بودجه‌های محدود، شرایط سخت و نیازهای اساسی توزین هستند.

ترازوی پزشکی

ترازوهای پزشکی، می‌توانند مکانیکی یا دیجیتالی باشند. آن‌ها برای اندازه گیری بزرگسالان، کودکان یا نوزادان، برای نظارت پزشکی ساخته می‌شوند. بسیاری از ترازوهای پزشکی که برای وزن کردن افراد طراحی شده‌اند؛ قابلیت اندازه گیری قد را نیز دارند. ترازوی دیجیتال، حتی می‌تواند BMI را هم ارائه کند. ترازوهای پزشکی دیجیتال، می‌توانند با رایانه‌ها ارتباط برقرار کنند و داده‌های بیمار را، همراه با اطلاعات لازم برای حفظ حریم خصوصی و پروتکل‌های پزشکی، به سیستم مدیریت انتقال دهند. این ابزارها، معمولاً دارای تعدادی لوازم جانبی برای راحتی بیمار هستند. مانند تشک‌های ضد لغزش یا گهواره‌های قابل جابجایی برای وزن کردن نوزادان.

انواع ترازو دامپزشکی

درست مانند حیوانات، انواع مختلفی از این ترازو وجود دارد. ترازوهای دامپزشکی، انواع و ظواهرمختلفی دارند. قابل حمل، اندازه گیری غذا یا دارو، سکوهای بزرگ برای وزن کردن حیوانات سنگین و… . همه این انواع، همه کاره و مستحکم هستند. برای وزن کردن حیوانات، ساختاری محکم با سکوهایی از استیل ضد زنگ دارند؛ که به راحتی قابل شستشو هستند و می‌توانند در برابر حرکت و ضربهٔ حیوانات، مقاومت کنند. ویژگی توزین پویا، امکان ثبت نتایج وزن، را حتی اگر حیوان در طول فرآیند در حال حرکت باشد، می‌دهد. آن‌ها را می‌توان در دفاتر دامپزشکی، باغ وحش‌ها و یا پناهگاه‌های حیوانات، استفاده کرد.

ترازو جرثقیل (باسکول آویز)

همانطور که از نام آن‌ها مشخص است؛ باسکول‌های آویز، اقلامی را که از قلاب فولادی آویزان شده‌اند اندازه گیری می‌کنند. آن‌ها معمولاً از مقداری آلیاژ فلز یا پلی کربنات ساخته می‌شوند؛ زیرا برای وزن کشی سنگین در سایت‌های ساختمانی یا کارخانه‌های صنعتی، باید محکم باشند. باسکول آویز جرثقیل، می‌تواند تا ده تن وزن داشته باشد. صفحه نمایش آن‌ها روشن است. و از فاصله دور قابل مشاهده هستند. حتی می‌توان آن‌ها را برای اقدامات ایمنی بیشتر از راه دور، کنترل کرد. قلاب فولادی چرخان آن‌ها، امکان ادغام آسان با انواع ماشین آلات را فراهم می‌کند.

 

انواع ترازو فروشگاهی

ترازوی فروشگاهی
ترازوی فروشگاهی

ترازوهای فروشگاهی، دارای تأییدیه تجارت هستند؛ که به فروشندگان امکان می‌دهد طیف گسترده‌ای از کالاها را توزین کرده و بر حسب وزن، بفروشند. و در فضاهای مختلفی، از خواروبارفروشی‌ها گرفته تا بستنی‌فروشی‌ها، به کسب‌وکارها کمک می‌کنند تا در محیط‌های تجاری شلوغ، مفید و رقابتی باقی بمانند. آن‌ها اغلب دارای نمایشگرهای متعددی هستند؛ تا به وضوح، اطلاعاتی مانند وزن، قیمت و هزینه واحد را، به فروشنده و مشتری نشان دهند. نمایشگر دوم را می‌توان در پشت ترازو یا روی یک پایه نصب کرد. ترازوهای فروشگاهی، اغلب دارای صفحه کلیدهای عددی کامل برای وارد کردن PLU‌هایی هستند که می‌توانند اطلاعات محصول را ذخیره کرده و یاداوری کنند. آن‌ها به اندازه‌ای جمع و جور هستند که بر روی میز قرار می‌گیرند. به راحتی تمیز می‌شوند. باتری‌های آن‌ها، عمری طولانی دارند که برای مغازه‌ها یا نمایشگاه‌های کشاورزی مفید هستند. آن‌ها می‌توانند به سرعت و کارآمد، قیمت را بر اساس وزن محاسبه کنند.

 

ترازو پالت

باسکول پالت، که در تاسیسات حمل و نقل، دفاتر پست، انبارها و اسکله‌ها استفاده می‌شود، برای ترکیب حمل و نقل و توزین، برای ساده سازی بهره‌وری طراحی شده‌اند. لیفتراک ترازو، دارای چرخ و دسته است که به نشانگر وزن کمک می‌کند تا وزن را نشان دهد. آن‌ها محکم و قابل مانور هستند. ویژگی‌هایی مانند چاپ لیبل یا چک  ویر، می‌تواند میزان توقف‌هایی را که کاربران در هنگام دست زدن به اجسام سنگین انجام می‌دهند؛ کاهش دهد. این امر، می‌تواند به بهبود ایمنی و بهره‌وری کمک کند.

باسکول پایه دار

این باسکول‌ها، در اندازه‌های مختلفی موجود هستند. و برای وزن کردن وسایل سنگین یا بزرگ ساخته شده‌اند. از جنس فولاد ضد زنگ بوده؛ محکم هستند. و به راحتی تمیز می‌شوند. باسکول پایه دار را می‌توان در تأسیسات صنعتی، کشاورزی یا حمل و نقل استفاده کرد. سکوهای برخی از آن‌ها، دارای رمپ یا چرخ برای جابجایی و بارگیری آسان است. در حالی که برخی دیگر، مجهز به یک قاب تقویت شده برای نصب در ایستگاه‌های خاص هستند.

نمایشگرها

نمایشگر
نمایشگر

نمایشگرها، دارای صفحه نمایش، صفحه کلید و ویژگی‌هایی هستند که از سلول بار پلت فرم، جهت تفسیر نتایج برای کاربر استفاده می‌کنند. برخی از آن‌ها، توسط کابل‌هایی که روی دیوار یا ستون نصب شده‌اند؛ به پلت فرم متصل می‌شوند. نمایشگرها، معمولاً با پلتفرم‌های بزرگ، برای عملکرد همه کاره، حتی در ظرفیت‌های بالا، جفت می‌شوند.

آیا در مورد انواع ترازو و باسکول سؤالی دارید؟ آیا برای انتخاب ابزار مناسب برای وزن کشی خود به کمک نیاز دارید؟ با ما تماس بگیرید.