لودسل چیست؟ آشنایی با کاربرد لودسل

لودسل چیست؟

لودسل‌ها حسگرهایی بسیار دقیق هستند که نیرو یا وزن اعمال شده را اندازه‌گیری می‌کنند. نام دیگر لودسل مبدل نیرو یا بار است. لودسل فشار و کشش را تشخیص داده و به صورت سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌کند. امروزه لودسل‌ها در تمامی صنایع کاربرد دارد.

لودسل چیست

 

کاربرد لودسل ها

اگر چه ما به ندرت در تماس مستقیم با لودسل‌ها قرار می‌گیریم. اما در ابزارهای اندازه‌گیری مختلف مانند باسکول‌ها، ترازوهای الکترونیکی و وزن‌ گرفتن ماشین آلات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لودسل چگونه کار می کند؟

با یک مثال ساده نحوه کار لودسل را به شما توضیح داده می‌دهم: هنگامی که نیرو به بدنه لودسل وارد می‌شود، در زیر فشار کمی خم می‌شود. این حالت شبیه زمانی است که ماهیگیر ماهی را قلاب کرده، برای چوب ماهیگیری اتفاق می‌افتد.
ماهیگیر میله را در دستان خود محکم می‌کند در حالی که ماهی نیروی کششی را در آن طرف اعمال می‌کند. نتیجه این نیرو این است که میله ماهیگیری خم می‌شود.
زمانی که این اتفاق برای حسگر نیرو یا لودسل رخ می‌دهد، تغییر شکل بسیار ضعیف است و با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست. برای اندازه‌گیری تغییر شکل، کرنش سنج‌ها یا استرین‌گیج‌ها در نقاط از پیش تعیین شده به بدنه لودسل محکم می‌چسبند. و میزان نیرو را اندازه‌گیری می‌کنند.
کارهای مختلف به درجات مختلفی از دقت نیاز دارد. یک ترازو پزشکی که دوز دارو را اندازه‌گیری می‌کند؛ نسبت به ترازوی صنعتی که مقادیر زیادی از شن یا ماسه را اندازه‌گیری می‌کند، باید وضوح و دقت بیشتری داشته باشد.

برای مشاهده اطلاعات و انواع باسکول کلیک کنید.

انواع لودسل

استفاده از لودسل با ظرفیت و ساختار متناسب با موقعیتی که در آن مورد استفاده خواهد گرفت، مهم است. شکل لودسل‌ها بسته به نوع لودسل متفاوت است. لودسل‌های متنوعی وجود دارد. چند مورد از انواع لودسل‌ها به شرح زیر است:
لودسل استرین گیج (کرنش سنج)
لودسل‌های استرین‌گیج از نظر ترازوهای الکترونیکی رایج‌ترین نوع مورد استفاده برای محیط‌های صنعتی می‌باشند. بدنه‌های لودسل معمولا از فولاد ضد زنگ، آلومینیوم یا آلیاژ فولاد ساخته می‌شود. این فلزات اغلب دارای آستانه دمای بالا و بادوام هستند. به همین دلیل در شرایط مختلف آب‌و‌هوا دچار اختلال در اندازه‌گیری وزن نمی‌شود.
لودسل های پنوماتیکی

لودسل
لودسل

لودسل‌های پنوماتیکی از فشار هوا برای تولید انرژی مورد نیاز سیگنال‌های الکتریکی استفاده می‌کنند. معمولا دارای یک دیافراگم است، که یک طرف آن هوای ورودی را دریافت می‌کند و از طرف دیگر یک نازل برای بیرون راندن آن دارد.
کاربردهای لودسل‌ های پنوماتیک:
در محیط‌هایی که خطر آتش سوزی یا انفجار ناشی از مواد قابل احتراق و جرقه‌های الکتریکی دارند، از لودسل‌های پنوماتیک استفاده‌ می‌کنند. صنایعی مانند فراورده‌های غذایی نیز می‌توانند لودسل‌های پنوماتیک را به‌کار بگیرند. چون این صنایع به محیط‌های بسیار تمیز نیاز دارند و فشار هوا نسبتا تمیزتر در نظر گرفته می‌شود.
یکی دیگر از مزایای این لودسل، استفاده از یک منبع انرژی تجدیدپذیر است. پنوماتیک از هوای طبیعی محیط یا نیتروژن مصرف می‌کند.
لودسل های هیدرولیک

کاربرد لودسل

این نوع لودسل از روغن برای ایجاد فشار لازم کمک می‌گیرد. دیافراگم با کاهش حجم روغن فشار ایجاد می‌کند. لودسل‌های هیدرولیک به منبع تغذیه خارجی و اجزای الکتریکی نیاز ندارند.

همچنین برای مشاهده اطلاعات و انواع ترازوی فروشگاهی کلیک کنید.

لودسل های تک نقطه‌ای
این نوع اغلب برای ترازوهای معمولی کوچک تا متوسط استفاده می‌شود. نقطه بار لودسل تک نقطه‌ای در زیر مرکز توزین قرار می‌گیرد.
لودسل های کششی
برای اندازه‌گیری کشش استفاده می‌شود. و به شکلS است.

 

منبع: تیم محتوای گروه صنعتی اعتماد